Pisarze o sztuce autokorekty
Początek nowego roku zawsze sprzyja samoweryfikacji. A kto może wiedzieć o niej więcej niż pisarze? Oczywiście zasady dotyczące korekty własnych tekstów nie zawsze muszą spełnić się w odniesieniu do codziennych nawyków, warto jednak spróbować. Przedstawiamy rady dziesięciu literackich sław.
„Zmieniałem – często kilkakrotnie – każde słowo, jakie kiedykolwiek opublikowałem. Moje ołówki są trwalsze niż gumki, którymi je ścieram.”
Vladimir Nabokov
„Zazwyczaj kiedy myślę o tempie, przypomina mi się Elmore Leonard, który doskonale wyjaśnił, jak się je osiąga, mówiąc, że on sam po prostu likwiduje nudne fragmenty. W ten sposób zasugerował, że tempo przyspiesza się poprzez cięcie materiału i właśnie większość z nas ostatecznie musi to zrobić (zabij swoje dzieci, zabij swoje dzieci, nawet jeśli ma to złamać egocentryczne serce twojego wewnętrznego małego grafomana, zabij swoje dzieci)…”
Stephen King
„Za każdym razem, kiedy chcesz napisać »bardzo«, zamiast tego użyj słowa »cholernie« ; wydawca je usunie i tekst będzie taki, jaki powinien być.”
Mark Twain
Dziennikarz: Jak dużo Pan poprawia?
Hemingway: To zależy. Zak
ończenie „Pożegnania z bronią”, a właściwie jego ostatnią stronę, zmieniałem 39 razy, zanim byłem zadowolony.
Dziennikarz: Czy był tam jakiś warsztatowy problem? Co sprawiło Panu tyle kłopotu?
Hemingway: Odpowiednie ułożenie słów.
Ernest Hemingway (wywiad dla „Paris Review”, 1956)
„Nie piszę szybko i z lekkością. Mój pierwszy szkic ma przeważnie tylko kilka elementów, których warto się trzymać. Muszę je wyodrębnić, a potem coś z nich zbudować, wyrzucając to, co nie działa lub po prostu nie jest żywe.”
Susan Sontag
„Zacznij czytać swoje dzieło, a kiedy natrafisz na fragment, który wydaje ci się szczególnie dobry, wykreśl go.”
Samuel Johnson
“Twoja elokwencja powinna być sługą idei, które masz w głowie. Zasada jest taka: jeśli zdanie, nawet najdoskonalsze, nie przybliża tematu w nowy i użyteczny sposób, wykreśl je.”
Kurt Vonnegut
„Zapisuj wszystko, co przychodzi ci do głowy, a staniesz się pisarzem. Ale autor to osoba, która potrafi bezlitośnie ocenić wartość swojego tekstu, a potem większość zniszczyć.”
Colette
„Pisanie i przepisywanie to ciągłe poszukiwanie tego, co chce się powiedzieć.”
John Updike
„Każdego ranka wymiotuj na swoją maszynę do pisania. Czyść ją każdego popołudnia.”
Raymond Chandler
Źródło: flavorwire.com
Opracowanie: B.S.