Spotkanie z Jackiem Dehnelem
„Wielkie, pobrudzone, zachwycone zwierzę” to dziewiąta pozycja w serii „44. Poezja polska od nowa”, w której współcześni krytycy, poeci i prozaicy prezentują utwory klasyków w swoim wyborze, dzięki czemu na nowo odkrywamy pisarzy często niesłusznie zapomnianych lub pochopnie zaszufladkowanych. Tym razem zbiór wierszy Jarosława Iwaszkiewicza opracował Jacek Dehnel. Prezentacja książki odbędzie się 14 lutego we Wrocławiu.
Spotkanie poprowadzi profesor Andrzej Zawada, literaturoznawca, krytyk literacki, eseista, edytor, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor licznych publikacji, w tym książki „Jarosław Iwaszkiewicz” (1994) oraz opracowań jego twórczości, m.in. „Il tramonto” (1976), „Notatki 1939-1945” (1991), „Opowiadania” (1994), „Opowiadania wybrane” ( 2001).
Jacek Dehnel, autor wyboru i niezwykle ciekawego posłowia, jest poetą, prozaikiem i tłumaczem, zajmuje się też malarstwem i rysunkiem. Laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2005) oraz Paszportu “Polityki” (2007). Autor siedmiu zbiorów prozatorskich i sześciu tomów poetyckich, z których trzy ostatnie – „Brzytwa okamgnienia” (2007), „Ekran kontrolny” (2009) oraz „Rubryki strat i zysków” (2011) wydał w Biurze Literackim.
„Wielkie, pobrudzone, zachwycone zwierzę” jest publikacją, w której doskonale widać ambiwalencję urodzonego w 1894 roku pisarza. Jacek Dehnel zdecydował się na subiektywne wskazanie 44 jego zdaniem najpiękniejszych, nieoczekiwanych i odstających od powszechnie znanej poetyki Iwaszkiewicza utworów.
Spotkanie tradycyjnie rozpocznie się od „rozbiórki” wiersza dokonanej przez autora książki. Jacek Dehnel opowie zgromadzonym gościom o wierszu „Na wydobycie pancernika Gneisenau”. „Iwaszkiewicz całym swoim jestestwem – a właściwie bardziej pozą, którą przybrał przed wojną – symbolizował to, czego nowa Ludowa Ojczyzna się brzydziła i czego nie potrzebowała” – pisze w komentarzu do wiersza Dehnel.
Wieczór autorski odbędzie się w dzień premiery książki, czyli w czwartek 14 lutego o godz. 18:00 w siedzibie wydawnictwa Biuro Literackie (Przejście Garncarskie 2).
B.S.