Herta Müller w Polsce
Noblistka Herta Müller w kwietniu przyjedzie do Polski. Z tej okazji w Instytucie Goethego otwarta zostanie wystawa „Zaklęty krąg słów”. Podczas wizyty pisarka spotka się z czytelnikami w Krakowie, będzie też gościem 18. edycji festiwalu Europejski Port Literacki we Wrocławiu.
W dniach 9-26 kwietnia w Instytucie Goethego w Krakowie będzie można zwiedzać multimedialną wystawę „Zaklęty krąg słów”, na której prezentowane będą kopie dokumentów i fotografii z prywatnego archiwum pisarki, jej utwory literackie i tworzone od końca lat 80. kolaże, a także dotyczące autorki fragmenty akt rumuńskiej tajnej policji politycznej Securitate (w sumie 914 stron). Część wystawy stanowić będą filmy dokumentalne i wywiady, w których noblistka opowiada o swoim życiu i twórczości. Ekspozycja była już prezentowana m.in. w Niemczech, Rosji, Rumunii, Portugalii, Czechach, na Słowacji i w Słowenii. Z Polski powędruje do Holandii, a następnie do Norwegii.
Spotkanie z czytelnikami w Krakowie odbędzie się 17 kwietnia w Muzeum Sztuki i Kultury Japońskiej Manggha. „Czytelnicy usłyszą fragmenty »Huśtawki oddechu«. Spotkanie będzie okazją do rozmowy o tym utworze i o twórczości Herty Müller” – powiedziała PAP odpowiedzialna za obsługę prasową wydarzenia Iwona Haberny.
Na czas wizyty pisarki w Polsce planowana jest też premiera dwujęzycznej książki „Kolaże” jej autorstwa. Przygotowana przez Biuro Literackie publikacja pojawi się w księgarniach 18 kwietnia. Będzie to wybór utworów noblistki z dwóch tomów: „Die blassen Herren mit den Mokkatassen” oraz wydanego zaledwie kilka miesięcy temu „Vater telefoniert mit den Fliegen”. Tworzone przez Hertę Müller kolaże – rodzaj poetyckich pocztówek – zostaną w książce połączone z polskimi tłumaczeniami tekstów autorstwa Leszka Szarugi.
Dzień po premierze książki, 19 kwietnia, pisarka spotka się z czytelnikami we Wrocławiu w Centrum Kultury Impart, gdzie odbywać się będzie 18. edycja Festiwalu Europejski Port Literacki.
Herta Müller urodziła się w 1953 r. w niemieckojęzycznej wiosce Nitzkydorf w rumuńskim regionie Banat. Doświadczyła życia w rządzonej przez Nicolae Ceausescu Rumunii i stała się kronikarzem czasów dyktatury. Po studiach podjęła pracę tłuamczki, jednak została zwolniona po tym jak odmówiła podjęcia współpracy z rumuńską tajną policją polityczną (Securitate). W roku 1982, z dwuipółletnim opóźnieniem i znacznymi ingerencjami cenzury, w Bukareszcie ukazał się jej pierwszy tom opowiadań „Niziny”. W 1987 roku pisarka wyemigrowała do Berlina, gdzie mieszka do dziś. Jest autorką 20 książek, laureatką najważniejszych nagród literackich na świecie, m.in. Nagrody im. Kleista (1994) i Europejskiej Nagrody Literackiej Aristeion (1995). W 2009 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.
Źródło: instytutksiazki.pl
Opracowanie: B.S.