"Książki. Magazyn do czytania" na wiosnę
W nowym numer “Książek”, który ukaże się we wtorek 26 lutego 2013 roku, znajdą się teksty autorstwa m.in. Zadie Smith, Janusza Rudnickiego, Joanny Bator, Magdaleny Tulli.
Zachęcamy do sięgnięcia po “Książki”. Oto najciekawsze rzeczy, które znajdziecie w nowym numerze:
- Radość!
Esej wybitnej brytyjskiej pisarki, Zadie Smith, o sztuce cieszenia się i o tym, dlaczego radość trzeba sobie dawkować.
- Tołstoj naszych czasów
Wywiad z Jeffreyem Eugenidesem – drugim po Franzenie sprawcą odrodzenia wielkiej powieści, autorem pierwszego wielkiego tołstojowskiego romansu XXI wieku (”Intryga małżeńska”).
- Pisarze obrzucają się błotem
Pisarze jako olimpijscy bogowie? Nigdy w życiu! Przy nich wysiadają nawet współcześni polscy politycy. Najbardziej złośliwe komentarze, pełne odrazy, obrzydzenia, a przede wszystkim, oczywiście, zawiści wyszukał Marcin Sendecki.
- Kobiety naprawdę były głupie. Ale już nie są.
Dlaczego? Choćby dlatego, że nie czytały książek. Dlaczego nie czytały? Bo im szkodziły. Dlaczego szkodziły? Bo tak twierdzili mężczyźni.
- Hanna Krall – kim tak naprawdę jestem?
Dlaczego nie pójdę na rocznicę powstania w Getcie? Dlaczego kończę z pisaniem? Wywiad, w którym Hanna Krall mówi prawdę o swoim życiu.
- Co się stało z buntownikami z Bounty?
Od dwustu lat mieszkają na samotnej wyspie Pitkairine na Pacyfiku tworząc zamkniętą, sekciarską wspólnotę. Wyrzucają obcych. Dotarł tam jednak polski reporter Maciej Wasilewski.
- Kim jest rzecznik Pana Boga?
Ponad pół miliona sprzedanych książek, liczne (ponoć) nawrócenia, ton swojskiego teleewangelisty. Jakim cudem niedoszły zakonnik Szymon Hołownia wyrósł na najbardziej (obok ojcia Tadeusza Rydzyka) wpływową postać polskiego kościoła.
- Żelazo, kasa, seks i Wielkie Niemcy
Dzięki nim Niemcy mieli armaty i kolej, to na ich produktach po raz pierwszy pojawił się napis ”Made in Germany”. Jak drobna kupiecka rodzina z Westfalii stała się synonimem niemieckiej potęgi, a potem, za sprawą współpracy z nazistami, moralnego upadku?
- Waszyngton między literaturą a wojną
Najważniejszy czytelnik świata, człowiek obdarzony niewątpliwie literackim gustem jest jednoczenie najbardziej podstępnym zabójcą świata. Za pomocą bezzałogowych samolotów likwiduje wrogów swoich i swojego kraju. Nazywa się Barack Obama.
- Dawid Bowie: Specjalista od wyznaczania trendów
Ekscentryk, geniusz, jeden z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Nazywa się David Robert Jones i włanie wraca na scenę, oczywiście pod swoim scenicznym pseudonimem Dawid Bowie.
- Katastrofy są nam niezbędne!
Zatonięcie Titanica, tragedia Challengera, walące się mosty. Niejeden inżynier popełnił samobójstwo, gdy okazało się, że jego dzieło przyniosło śmierć setkom osób. Najlepiej piszący o sprawach techniki spośród amerykańskich naukowców pokazuje, że każda taka katastrofa ma głębsze, ekonomiczne i polityczne podłoże, a nie sprowadza się tylko do ludzkiej pomyłki. Jak się uczyć na błędach?
- Gorsze gejsze
Kryminał non-fiction. Gejsza? To już przeszłoć. Dziś w Tokio jest zapotrzebowanie na hostessy – blondynki z Zachodu, mogą być tlenione, niekoniecznie do seksu, wystarczy, że za pienišdze dotrzymają towarzystwa. Jedna z nich stała się ofiarą być może najokrutniejszego zabójcy w dziejach. Hipnotyczny reportaż ”People Who Eat Darkness” to insiderska opowieść o tej sprawie, współczesnej Japonii i moralnej degrengoladzie Zachodu.
- Nowe powieści Rylskiego i Pilcha – zestawienie fragmentów
- Bajka Magdaleny Tulli
B.S.