Adam Johnson otrzymał nagrodę Pulitzera
Nazwiska laureatów jednej z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie literatury, dziennikarstwa i muzyki kapituła ogłosiła w poniedziałek 15 kwietnia. Adam Johnson, 45-letni pisarz i wykładowca na Uniwersytecie Stanforda, został uhonorowany Pulitzerem w kategorii beletrystyki (Fiction).
W uzasadnieniu werdyktu jury działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia napisało, iż jego „Syn zarządcy sierocińca” („The Orphan Master’s Son”) jest „kunsztownie napisaną powieścią, która zabiera czytelnika w pełną przygód podróż w głąb totalitarnej Korei Północnej i do najskrytszych zakamarków ludzkiego serca”.
Nagrodzona powieść ukazała się w styczniu w Polsce nakładem wydawnictwa Świat Książki. Jest to pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji historia, ukazująca groteskowość życia w Korei Północnej. Protagonista powieści Chun To jest wychowankiem sierocińca i przedstawicielem pogardzanej klasy społecznej. Mimo tego robi zawrotną karierę. Z poławiacza ostryg, przez oficera nasłuchowego na statku, przeradza się w narodowego bohatera. Po czym, jak to w totalitarnych ustrojach bywa, trafia do obozu karnego. Wychodzi jednak z niego jako sobowtór wszechwładnego Komendanta Ka – potrzebnego samemu Kim Dzong Ilowi do zorganizowania intrygi wymierzonej w Amerykanów.
Pozostałe kategorie literackie
W kategorii dramatu (Drama) nagrodę otrzymał Ayad Akhtar – Amerykanin pakistańskiego pochodzenia, aktor i pisarz, za sztukę „Disgraced” o prawniku pracującym w wielkiej korporacji, ukrywającym przez wiele lat swe pakistańskie korzenie.
Wśród dzieł historycznych (History) Pulitzerem uhonorowany został Frederik Logevall, profesor historii na Uniwersytecie Cornella, za książkę „Embers of War. The Fall of an Empire and the Making of America’s Vietnam”, o załamaniu się francuskiego kolonializmu i genezie wojny wietnamskiej.
W kategorii biografii (Biography) nagrodę przyznano Tomowi Reisowi za książkę “The Black Count: Glory, Revolution, Betrayal, and the Real Count of Monte Cristo”.
Wśród dzieł poetyckich (Poetry) nagroda przypadła Sharon Olds za utwory poetyckie zebrane w tomie „Stag’s Leap”. Zbiór ten traktuje przede wszystkim o smutku, miłości i ograniczeniach samoświadomości.
Z kolei w literaturze faktu (General Nonfiction) wyróżniono Gilberta Kinga, autora książki “Devil in the Grove: Thurgood Marshall, the Groveland Boys, and the Dawn of a New America”, ukazującej segregację rasową w miasteczku Groveland na Florydzie w 1949 roku.
Najbardziej prestiżowa nagroda dziennikarska
Tegoroczna nagroda Pulitzera została przyznana w 21 kategoriach. Od 1917 roku, czyli od ustanowienia wyróżnienia przez dziennikarza i wydawcę Josepha Pulitzera, jest uznawana za najważniejszą nagrodę w świecie dziennikarskim. W tym roku cztery nagrody powędrowały do redakcji „New York Timesa”. Otrzymali je dziennikarze David Barstow i Alejandra Xanic von Bertrab, a także cały zespół tej gazety za teksty obnażające nieznaną szerzej ciemną stronę globalnej gospodarki i świata wielkich korporacji, nieetyczne i wręcz bezprawne działania takich gigantów, jak Apple czy sieć handlowa Wal-Mart.
Kolejny dziennikarz „New York Timesa” David Barboza uhonorowany został za ujawnienie korupcji w rządzie chińskim, zaś John Branch za publikację o śmierci narciarzy pod lawiną i naukowe wyjaśnienie tego zjawiska. (jp)