18 kwietnia 2013

Uzupełnij kanon lektur

Kampania społeczna „Czytanie nieobowiązkowe. Uzupełniamy kanon lektur szkolnych” jest akcją, którą przeprowadzi Fundacja Dzieci Czytają, założona przy kluboksięgarni dziecięcej Badet. Kampania otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja literatury i czytelnictwa”. Zapraszamy do zabawy!

Celem kampanii jest promocja wartościowej, współczesnej literatury wśród dzieci i młodzieży, a także edukacja literacka uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Akcja zostanie zrealizowana za pośrednictwem ogólnopolskiego konkursu na najpopularniejsze książki oraz w ramach cyklu 15 bezpłatnych warsztatów literacko-plastycznych. Scenariusze zajęć powstaną na podstawie wybranych w ramach konkursu, wartościowych dzieł współczesnej literatury dziecięcej, pominiętych w kanonie lektur szkolnych. Kampania będzie przebiegała w trzech etapach.

 

Etap 1. KONKURS „UZUPEŁNIJ KANON LEKTUR”

 

W kanonie lektur szkolnych brakuje wielu wartościowych pozycji współczesnej literatury dziecięcej, które warto poznać. Wychodząc z tego założenia Fundacja ogłasza konkurs dla rodziców, nauczycieli i opiekunów dzieci, a także dla szkół i ośrodków kultury. Będziemy wspólnie w jego ramach wybierać książki, które koniecznie należy podsunąć do przeczytania najmłodszym. Chodzi o książki napisane w XX, XXI wieku, dotykające współczesnych problemów, osadzone w realiach znanych dzisiejszej młodzieży, bliskie jej wrażliwości. Autorzy najciekawszych uzasadnień otrzymają nagrody książkowe.

 

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie internetowej fundacji. Efektem konkursu będzie lista sugerowanych, wybitnych i zarazem najbardziej popularnych lektur, które powinny uzupełnić szkolny kanon.

 

Etap 2. WARSZTATY LITERACKO-PLASTYCZNIE

 

Po zakończeniu konkursu kampania przeprowadzone będą warsztaty literackie dla dzieci. Każdy z warsztatów poświęcony będzie jednej z wybranych wcześniej pozycji. W niektórych spotkaniach uczestniczyć będą autorzy bądź ilustratorzy książek, zaproszeni przez fundację. Warsztaty będą realizowane w dwóch równoległych cyklach. Pierwszy z nich to cykl zajęć o formule otwartej dla publiczności, dzieci i rodziców. Drugi cykl jest adresowany do zorganizowanych grup i klas szkolnych. Zajęcia w jego ramach będą miały charakter otwarty i bezpłatny. Aby zakwalifikować się do wzięcia udziału w zajęciach, dzieci z klas szkolnych będą wykonywać jedno z zadań (plastycznych lub literackich), opracowanych przez fundację i związanych z każdą z książek na liście.

 

Etap 3. UDOSTĘPNIENIE ZESTAWU SCENARIUSZY WARSZTATÓW

 

W ramach tego etapu kampanii zostanie opracowany zestaw scenariuszy przeprowadzonych wcześniej warsztatów. Scenariusze te będą następnie bezpłatnie udostępnione na stronie fundacji, do pobrania i wykorzystania przez szkoły, domy i instytucje kultury.

 

źródło: Fundacja Dzieci Czytają

opracowanie: K.C.