23 kwietnia 2013

W Światowy Dzień Książki o architekturze bibliotek

Czasy, kiedy publiczne biblioteki w małych miasteczkach gnieździły się kątem w przypadkowych budynkach, odchodzą powoli do przeszłości. Dziś powszechne jest oczekiwanie, że biblioteka powinna być lokalnym centrum kultury – łatwo dostępnym, przyjaznym dla użytkowników i przede wszystkim tętniącym życiem. Współczesne biblioteki winny oferować czytelnikom nie tylko dostęp do książek, ale równie bezpłatny Internet, spotkania i debaty z ciekawymi ludźmi, warsztaty i inne formy okołoksiążkowej aktywności.

 

Do spełniania tak wielu funkcji potrzebna jest odpowiednio urządzona przestrzeń. Debatę o sztuce projektowania przestrzeni bibliotecznych organizuje we wtorek 23 kwietnia Instytut Książki. Miejsce debaty dobrano nieprzypadkowo. Jest nim Supraśl pod Białymstokiem – miasto, w którym umiejscowiono aż cztery projekty przyjaznej, dostępnej i wielofunkcyjnej biblioteki w konkursie, będącym częścią programu Biblioteka Plus.

 

Program ten jest rządowym przedsięwzięciem, mającym na celu wspieranie budowy, rozbudowy i przebudowy bibliotek na wsiach i w miastach do pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców. Współpracujący przy Bibliotece Plus Instytut Książki promuje przy tym przy tym projektowanie nowoczesnych, funkcjonalnych i wpisanych w polski krajobraz rozwiązań architektonicznych.

 

Na ogłoszony w ubiegłym roku konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej gminnej biblioteki publicznej wpłynęło 41 prac. Okazało się, że aż cztery spośród nadesłanych propozycji dotyczą właśnie Supraśla. Właśnie z tego powodu Instytut zaprosił ekspertów i gości na debatę do tego miasteczka.

 

W debacie wezmą udział m.in. jeden z najwybitniejszych żyjących polskich architektów prof. Marek Budzyński (twórca m.in. projektów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Opery Podlaskiej) i Marek Przybylik – dziennikarz oraz wydawca, od kilkunastu lat osobiście związany z Podlasiem, właścicielem wiejskiego siedliska w pobliskiej gminie Drohiczyn.

 

Podczas spotkania zaplanowano między innymi prezentację poradnika architektonicznego dla bibliotekarzy, którzy rozpoczynają inwestycję w swojej bibliotece. W Supraślu obecni będą współautorzy poradnika, architekci, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem małych i średnich bibliotek – Dariusz Śmiechowski i Karol Langie. Poradnik architektoniczny dla bibliotekarzy jest pierwszą tego typu publikacją w Polsce. Został wydani z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego przez Instytut Książki i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jednym z głównych postulatów poradnika jest rozpoczynanie każdej inwestycji od konsultacji z czytelnikami, a więc mieszkańcami danej miejscowości. (jp)