18 maja 2013
program tv

Xięgarnia odcinek 36.

 

„To są te dobre strony powieści kryminalnych: możesz planować okropne zbrodnie bez żadnych konsekwencji” – mówił Eduardo Mendoza, gość 36. wydania Xięgarni. Autor „Przygód fryzjera damskiego” opowiadał o swej najnowszej powieści, „Awantura o pieniądze albo życie”, w której główny bohater planuje porwać samolot z drużyną FC Barcelona na pokładzie. „Świetnie się bawiłem, zastanawiając się, jak porwać całą drużynę piłkarską” – dodał pisarz.

 

„Chciałem być kimś ważnym”

 

„Gdy byłem młody bardzo chciałem być kimś ważnym i nigdy mi się to nie udawało. Aż pewnego dnia postanowiłem o tym napisać” – barceloński pisarz wyjaśniał, jak wyglądała jego pisarska droga i mówił, dlaczego w „Awanturze” pojawia się Angela Merkel. „Nie wiem, czym jest to, co piszę, ale z pewnością nie jest to powieść realistyczna” – dodał. Absurd w jego książkach wynika między innymi z przeciwstawienia się czytelniczym przyzwyczajeniom. Zagadki kryminalne mogą przecież rozwiązywać nieudacznicy.

 

Kryzys i solidarność

 

„Kryzys owocuje solidarnością. Byliśmy w Hiszpanii bardzo solidarni, gdy byliśmy biedni. Dziś znów pomagamy sobie wzajemnie” – powiedział Mendoza. Hiszpański prozaik mówił także o miłości do klasycznych powieści kryminalnych i o tym, dlaczego bohaterem najpopularniejszego swojego cyklu uczynił fryzjera, człowieka biednego i nijakiego. „Jak go stworzyłem, to go pokochałem”.

 

Nowości i felietony

 

Michał Rusinek tłumaczył, dlaczego powinniśmy uczyć dzieci współpracy, Michał Komar opowiadał o „Diable zakochanym” Cazotte’a. Hanna Rydlewska polecał książkę Barbary Włodarczyk „Nie ma jednej Rosji”, a Ewa Kasprzyk rekomendowała „Miłość z kamienia” Grażyny Jagielskiej. Prowadzący program, Agata Passent i Mariusz Cieślik, przyglądali się najciekawszym nowościom, a także omawiali powieściowe bestsellery.

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Eduardem Mendozą.

 

Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.