26 lipca 2013

Drugie życie książki w MOCAK-u

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej daje książkom drugie życie podczas akcji bazArt. Już w najbliższą niedzielę 28 lipca odbędą się bezgotówkowe targi wymiany pod hasłem „Drugie życie książki”. Wśród atrakcji przewidzianych na ten dzień znajdą się artystyczne oprawianie książek, oprowadzanie kuratorskie po wystawach, granie w planszówki i koncert. Xiegarnia.pl objęła wydarzenie patronatem.

 

Książka to przedmiot, który powoli zacznie odchodzić do lamusa, ustępując miejsca elektronicznym odpowiednikom jak e-booki czy audiobooki. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na papierowe wydanie literatury, które daje całą serię zmysłowych doznań. Być może niedługo staną się one dobrem luksusowym. Zapach druku, faktura papieru, objętość książki to niepowtarzalne cechy każdego wydania, które zanikają przy elektronicznej reprodukcji. Dajmy, więc książkom drugie życie podczas bezgotówkowych targów wymiennych.

 

Aby uczestniczyć w bezpłatnej wymianie książek wystarczy przynieść od jednej do dziesięciu publikacji w dobrym stanie. Zasady wymiany są proste. Pozycje wydane do 1995 roku można wymienić tylko na takie, które również ukazały się do tego czasu – nowszą książkę (wydaną po 1995 roku) można wymienić na każdą dostępną podczas wydarzenia. Szczególnie mile widziane są książki o sztuce!

 

Uczestnicy wezmą udział w kuratorskim oprowadzeniu po wystawie „Ekonomia w sztuce” oraz po niezwykłej, pełnej tajemnic Bibliotece Mieczysława Porębskiego, której wystrój został odtworzony w przestrzeni Muzeum za sprawą oryginalnych przedmiotów pochodzących z mieszkania Profesora.

 

Za sprawą targowej wymiany w książki zostanie tchnięty nie tylko nowy duch. Ich właściciele będą mogli również odświeżyć wygląd wydań za sprawą artystycznej oprawy zaprojektowanej przez Piotra Lutyńskiego. Twórca wraz ze swoim zespołem, po południu da koncert pt. „Poezja z autobusu” wprost z tzw. Dziadobusa. Wiersze czytać będzie Joanna Oparek.

 

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. MOCAK przygotował serię zajęć warsztatowych, w tym spotkanie z wykwalifikowanym biblioterapeutą, który przeniesie swoich słuchaczy w świat książkowego odpowiednika Kubusia Puchatka imieniem Fryderyk. Amerykańskiego bohatera stworzył ku radości milionów dzieci na całym świecie pisarz Walter R. Brooks.

 

W planach jest też piknik, wspólne granie w planszówki, prezentacja komiksu Martina Ernstsena „Pustelnik”, czytanie znakomitych książek dla dzieci. W czasie bazArtu przeprowadzona zostanie także zbiórka karmy i zabawek dla szczeniąt i kociąt z krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

„Drugie życie książki” organizowane jest we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz portalem Bookeriada.pl.

 

Szczegółowy program imprezy znaleźć można tutaj.

 

Więcej informacji na facebooku wydarzenia.