Xięgarnia odcinek 46.
Gościem Xięgarni był Wojciech Tochman. Ceniony reportażysta mówił o swej najnowszej książce „Eli, Eli”. Tochman opowiadał o tym, jak rodziły się dzielnice nędzy, gdy upadało niewolnictwo: „Wolność kojarzyła im się z nicnierobieniem. Nikt im nie powiedział, że wolny człowiek musi na siebie też zarobić, nikt ich tego nie nauczył. Oczywiście problem jest bardzo złożony, starałem się go w książce jakoś rozebrać na czynniki”.
Czytelnik musi poczuć cierpienie
„Zależy nam na tym, żeby czytelnik poczuł to cierpienie, które jest doświadczeniem bohaterów książki” – powiedział Tochman. Reportażysta tłumaczył także, czym w kulturze filipińskiej jest ubóstwo (a jest ono cnotą, ale też ogromnym problemem). Manila, stolica Filipin, to kraina kontrastów. Slumsy sąsiadują tam z hotelami, w których doba kosztuje 1000 euro.
Literatura faktu – co to takiego?
„Literatura faktu to nie jest lekkostrawna papka dla emocjonalnych leniuchów” – stwierdził Tochman. Czy można bezkarnie kolekcjonować ludzkie historie, zarabiać na cierpieniu? Co z tym możemy zrobić? Czy wszyscy jesteśmy uwikłani? Na te pytania reporter opowiada w kontynuacji rozmowy.
Felietony i nowości
Michał Rusinek pytał, czy literatura może istnieć bez fabuły i narracji. Michał Komar opowiadał o księdze sumienia w czasach inkwizycji. Tomek Kin polecał biografię Steve’a Jobsa autorstwa Waltera Isaacsona. Prowadzący program, Agata Passent i Filip Łobodziński, przyglądali się najciekawszym nowościom, a także omawiali bestsellery z zakresu literatury zagranicznej.
Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Wojciechem Tochmanem.
Koproducentami programu są Narodowy Instytut Audiowizualny oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.