Huszang Asadi w Warszawie
Za „Listy do mojego oprawcy” Huszang Asadi otrzymał w 2011 roku Międzynarodową Nagrodę Obrońców Praw Człowieka. W najbliższy poniedziałek irański dziennikarz odwiedzi Warszawę. Spotkanie poprowadzi Dariusz Rosiak.
Huszang Asadi jest dziennikarzem, pisarzem i tłumaczem. Przed rewolucją islamską pracował w największym irańskim dzienniku „Kejhan” oraz najpoczytniejszym magazynie filmowym „GozareszFILM”. Jest autorem powieści, sztuk i scenariuszy filmowych. Na perski przełożył między innymi książki Gabriela Garcíi Márqueza, Maria Vargasa Llosy i T.S. Eliota. W 1983 został aresztowany i osadzony w więzieniu Mosztarak w Teheranie. Oskarżono go o szpiegostwo na rzecz brytyjskiego i sowieckiego wywiadu i skazano na śmierć przez powieszenie. Karę zamieniono na piętnaście lat więzienia, które ostatecznie opuścił po sześciu latach. W 2003 roku uciekł z Iranu. Mieszka i pracuje w Paryżu.
Trafił do więzienia na fali rozprawy z opozycją. Śledczy kazali nazywać się braćmi, bo w Islamskiej Republice każdy prawowierny mężczyzna nosi to miano przed imieniem. Bracia kontrolowali jego sen, jedzenie i każdy ruch. W imię religii używali bata i kajdanek. Decydowali, kiedy wolno mu zdjąć przepaskę z oczu. Poniżali i torturowali. Po 682 dniach Asadi wyrzekł się godności i ideałów. Dzięki kłamstwu ocalił życie. Po dwudziestu pięciu latach, na wygnaniu, na przypadkowej fotografii rozpoznał jednego ze swoich oprawców. Brat Hamid pełnił wówczas funkcję ambasadora Iranu. Asadi zaczął pisać do niego listy, które miały mu pomóc rozliczyć się z przeszłością. Nie przewidział jednak, że powrót do niej będzie ponownym przejściem przez piekło.
Spotkanie z Asadim odbędzie się 28 października w Przystanku Historia przy ulicy Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie (początek: godzina 19.00).