8 stycznia 2014

Co z tym czytelnictwem? Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020

Raporty Biblioteki Narodowej od lat straszą ciągłym spadkiem czytelnictwa w Polsce. Lekiem na tę sytuację ma stać się między innymi Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020. W ciągu sześciu lat na promocję czytelnictwa przeznaczony zostanie miliard złotych.

 

InfografikaNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020 został opracowany w wyniku prac powołanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zespołu ds. promocji i upowszechniania czytelnictwa. W przygotowanie i koordynację projektu zaangażowane są trzy narodowe instytucje kultury: Biblioteka Narodowa, Instytut Książki oraz Narodowe Centrum Kultury.

 

Program obejmuje najważniejsze z obszarów powiązanych z czytelnictwem i obecnością książki na rynku: promocję i upowszechnianie czytelnictwa i książki wśród nieczytających, wspieranie wydawania wartościowej literatury i czasopism kulturalnych, szkolenie księgarzy oraz regulacje prawne dotyczące rynku książki. W programie uwzględniono także zakup praw do utworów literackich i dyskusyjne kluby książki.

 

Bardzo istotnym elementem będą działania wzmacniające rolę biblioteki jako podstawowej przestrzeni kontaktu z książką. W związku z tym planowana jest: modernizacja budynków bibliotek, unowocześnianie ich serwisu, zakup nowości oraz szkolenia bibliotekarzy.

 

Jednym z ważniejszych elementów NPRCz, wychodzącym naprzeciw zmianom cywilizacyjnym, będą działania służące udostępnianiu legalnej książki w internecie.

 

Czy program przyniesie długofalowe efekty? Trudno to ocenić, ale minister Bogdan Zdrojewski w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” powiedział, iż miliard to „Na tyle dużo, aby przełamać negatywny trend, ale za mało, żeby dogonić Duńczyków, którzy są w Europie liderami”.

 

źródło: mkidn.gov.pl

opracowanie: kc