Xięgarnia odcinek 82. Michał Witkowski
Gościem 82. wydania Xięgarni był Michał „Michaśka” Witkowski – blogerka modowa i pisarz, który odwiedził program ze swą najnowszą powieścią, „Zbrodniarz i dziewczyna”.
„Moda na szwedzkie kryminały mija. To raczej ja zbliżam się do kryminału. Przy »Drwalu« było to pierwsze podejście i nie udało mi się tak do końca napisać kryminału. Było to raczej coś, co usiłowało być kryminałem. »Zbrodniarz i dziewczyna« jest o wiele bardziej kryminałem niż »Drwal«” – powiedział na wstępie autor „Lubiewa”.
Kryminał zjadł prozę obyczajową
„Żaden inny gatunek tak pięknie nie wchłania powieści obyczajowej jak kryminał. Kryminał zjadł tę prozę obyczajową. Najlepszy przykład to jest Krajewski, gdzie obyczaj jest zdecydowanie ważniejszy od akcji” – stwierdził Witkowski. „Kryminał wymaga realizmu, nie da się połączyć z fantasy. To musi być racjonalny świat, w którym działają racjonalne przesłanki”.
Sekcja jak Mont Blanc
„Sekcja zwłok w dzisiejszych czasach jest dla niektórych jak wejście na Mont Blanc. Można zapłacić, zrobić sekcję i dostać certyfikat z takiego jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu” – mówił ironicznie Witkowski, zaznaczając, że sam jest profesjonalistą, i gdy pisze o szczegółach, to znaczy, że się na czymś zna.
Nie chcę być pisarzem
„Oddalam się od bycia pisarzem. Chcę jeszcze tylko pisać książki, a to nie jest to samo. Nie chcę być takim kolesiem, który siedzi w kawiarni i dyskutuje co kto napisał, jeździ na zloty, pisze jakieś manifesty, ogólnie: bierze udział w tym całym skomplikowanym życiu literackim. Ja chcę dać produkt, ale nie chcę być pisarzem, nie chcę, żeby mnie to do czegoś obligowało” – powiedział Witkowski.
Felietony i nowości
Michał Komar opowiadał o tym, jak wynaleziono huśtawkę, Michał Rusinek mówił zaś, dlaczego książki powinny być drogie nie tylko sercu. Aktorka Monika Dryl polecała „Lalki w ogniu” Pauliny Wilk. Agata Passent i Filip Łobodziński, prowadzący Xięgarni, polecali ciekawe nowości, a także przyglądali się aktualnym bestsellerom.
Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.