Mały (pruski) Książę
“Likuts Princis” to wciąż dzieło Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. “Mały Książę” został wydany w języku pruskim.
Nowe wydanie utworu należącego do kanonu literatury światowej było możliwe dzięki staraniom Stowarzyszenia Prusów Prusaspira w Polsce.
Tłumaczenia “Małego Księcia” podjął się Piotr Szatkowski, z wykształcenia filolog i skandynawista, którego pasją jest porównywanie języków. Od 6 lat interesuje się językiem pruskim, gwarą warmińską i mazurską.
Prace translatorskie rozpoczęły się cztery lata temu, a po dwóch latach książka była gotowa do korekty. Ostatecznie “Likuts Princis” został wydany w nakładzie 200 egzemplarzy. Obecnie trwają prace nad audiobookiem.
Prezes Stowarzyszenia Gniewomir Sarbicki powiedział, że język pruski należy do języków bałtyckich, podobnie jak litewski i łotewski. Najstarsze zachowane w tym języku zabytki piśmiennictwa to XIV-wieczny słownik Elbląski oraz trzy XVI-wieczne katechizmy Marcina Lutra, z których ostatni liczy 78 stron pruskiego tekstu. Gniewomir Sarbicki podkreśla, że
podstawowy zakres słów znany jest jedynie z zabytków piśmiennictwa, nowe słowa obecnie są odzyskiwane przez zespół pod kierunkiem lingwistów litewskich z nazw miejscowych i wschodniopruskich gwar języka niemieckiego.
Obecnie język pruski jest drugim językiem dla około kilkudziesięciu Prusów i jest oficjalnie klasyfikowany jako język ożywiony, a nie martwy. Włada nim kilkadziesiąt osób, z czego w Polsce – 10. Wśród nich jest już kilkoro dzieci, dla których stał się językiem pierwszym.
“Stopień trudności, jeśli idzie o naukę języka pruskiego to pojęcie względne, oceniam, że jest to z uwagi na gramatykę język łatwiejszy od języka polskiego, trudniejszy od niemieckiego”- zaznaczył Sarbicki. Dodał również, że krzewienie kultury pruskiej jest osobistą pasją i potrzebą. Nie ulega wątpliwości, że język jest najważniejszym składnikiem tożsamości.
Członkowie Stowarzyszenia pracują także nad innymi językowymi projektami, m.in. nad słownikiem internetowym z automatyczną odmianą, słownikiem na telefon komórkowy, słownikiem do automatycznego sprawdzania pisowni podczas pisania, pruską klawiaturą dla systemów Windows i Linux. Trwają również prace nad podręcznikiem języka pruskiego oraz słownikiem pruskim na platformę Android.