Słowna Anna Dymna
Aktorka Anna Dymna została odznaczona medalem “Zasłużony dla Polszczyzny”.
Nagroda ustanowiona przez prezydenta, honorująca szczególe zasługi w podnoszeniu językowej świadomości Polaków, została wręczona podczas gali kampanii społeczno-edukacyjnej “Ojczysty – dodaj do ulubionych”. W trakcie uroczystości w auli Politechniki Warszawskiej prezydent Bronisław Komorowski wręczył aktorce Annie Dymnej medal „Zasłużony Dla Polszczyzny”. Gościem gali była Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.
W poprzednich edycjach wyróżnienie otrzymali profesorowie: Jan Miodek, Walery Pisarek i Jadwiga Puzynina.
Anna Dymna odbierając nagrodę podkreślała jak ważne w jej życiu było słowo. Przekazywała nimi emocje. Słowa dodają również aktorce siły: “słowo może uratować życie, pomóc komuś przejść najtrudniejsze chwile” .
Wręczeniu wyróżnień towarzyszył koncert poezji Edwarda Stachury “Wszystko jest poezją”, w którym wzięli udział m.in. Katarzyna Nosowska, Patrycja Markowska, Czesław Mozil, Wojtek Mazolewski Quintet, Katarzyna Stankiewicz, Skubas, Art Color Ballet i orkiestra rozrywkowa Politechniki Warszawskiej “The Engineers Band” z solistami.
Anna Dymna studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W 1971 r. pojawiła się na dużym ekranie w komedii “150 na godzinę”. Później zagrała w “Jak daleko stąd, jak blisko” Tadeusza Konwickiego i serialu “Janosik” Jerzego Passendorfera. Następnie wystąpiła w komediach Sylwestra Chęcińskiego “Nie ma mocnych” i “Kochaj albo rzuć”. Zagrała także u Jerzego Hoffmana w “Trędowatej” i “Do krwi ostatniej”. W 1980 r. stworzyła niezapomnianą kreację Barbary Radziwiłłówny w serialu “Królowa Bona”. W dorobku ma też m.in. role w filmach “Dolina Issy”, “Dama kameliowa”, “Śmierć jak kromka chleba” i “Skazany na bluesa” oraz w serialach “Mistrz i Małgorzata” i “Odwróceni”. Od lat 70. jest aktorką Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W 2003 r. założyła Fundację “Mimo Wszystko” pomagającą chorym i niepełnosprawnym.
Anna Dymna była również gościem krakowskiego wydania “Zaczytanych wakacji” – kampanii telewizyjnej promującej czytanie w czasie wakacji. Znane postaci ze świata filmu, muzyki i sportu oraz sami pisarze zachęcali wówczas do zabrania książki na wakacyjny wyjazd.