Wiersze z metra
Wiersze w metrze – inicjatywa kulturalna wypełniająca przestrzeń miejską wystartuje w marcu po raz piąty.
Akcja, która potrwa cały miesiąc wraca do Warszawy po czteroletniej przerwie. Marcowe przejazdy komunikacją miejską nabiorą poetyckiego rozpędu. Organizatorzy chcą w ten sposób popularyzować twórczość poetów europejskich i pozwolić na odczytywanie jej w zaskakujących miejscach.
Fragmenty wierszy zostaną wyeksponowane na szybach warszawskiego metra, infoscreenach, ekranach w pociągach i autobusach. W kawiarniach i instytucjach kultury będą rozdawane wierszowane pocztówki. Poetycki głód zaspokoi również strona internetowa, na której zostaną udostępnione biogramy poetów i pełne wersje ich utworów. Tegoroczną edycję zasilą wiersze z dwudziestu krajów Europy – od Hiszpanii po Ukrainę, Turcję i Kazachstan. Znajdzie się także miejsce dla poezji polskiej. Wyboru prezentowanych fragmentów dokonały instytucje kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa, a także m.in. Fundacja im. Wisławy Szymborskiej oraz kapituła konkursu Europejski Poeta Wolności.
W 2008 roku z inicjatywy Instytutu Książki i British Council w Warszawie powstał pomysł unikalnej inicjatywy kulturalnej w przestrzeni miejskiej. Projekt miał na celu propagowanie współczesnej poezji europejskiej. Jego pierwowzorem jest cykliczna akcja o nazwie Poems on the Underground, która od 1986 roku odbywa się w Londynie. Podobne kampanie prowadzone były m.in. w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Brukseli, Stuttgarcie i Moskwie.