Pani od Pippi Pończoszanki
Rozbawiały do łez, przyciągały czytelników bez względu na wiek, poprawiały nastrój bez względu na wszystko – książki pisane w kolorowym, szwedzkim domu. Właśnie ukazała się biografia Astrid Lindgren – historia “babci wszystkich Szwedów”. Zapraszamy do lektury fragmentu książki autorstwa Margarety Strömstedt.
„Myślę, że tym, co czyniło nasze dzieciństwo tak szczęśliwym były dwie rzeczy: wolność i poczucie bezpieczeństwa” – Astrid Lindgren
Gdy w 1997 roku jako dziewięćdziesięcioletnia stateczna pani odbierała tytuł „Szwedki Roku”, mówiła: „Przyznajecie nagrodę «Szwedka Roku» osobie bardzo starej, na wpół ślepej, na wpół głuchej i całkowicie postrzelonej. Musimy uważać, żeby to się nie rozniosło!”.
Pippi Pończoszanka, bracia Lwie Serce, Mio, Emil ze Smalandii, dzieci z Bullerbyn, Karlsson z Dachu – to tylko kilkoro bohaterów wymyślonych przez Astrid Lindgren, najsłynniejszą pisarkę dla dzieci. Kim była kobieta, która wymyśliła najsilniejszą dziewczynkę świata, pozwoliła wiejskiemu chłopcu psocić do woli, a chorobę i śmierć pokazała tak, że do dziś z jej książek korzystają terapeuci i lekarze? Kim był człowiek, który nauczył nas rozumieć dzieci w zupełnie nowy sposób, kochać zwierzęta, patrzeć na ręce politykom i wchodzić na drzewa w wieku sześćdziesięciu lat?
Książka Margarety Strömstedt to historia beztroskiej dziewczynki ze wsi w Smålandii, która w dorosłym życiu musiała zmierzyć się z samotnym wychowaniem dziecka, przeprowadzką do wielkiego miasta, radością tworzenia i troską o kolejny dzień, miłością i zawiścią. To historia każdego z nas, którzy z jej książek uczyliśmy się życia.
Astrid Lindgren zadebiutowała jako autorka dosyć późno, bo w wieku 37 lat, książką „Zwierzenia Britt-Marii”. Powieść została pozytywnie przyjęta i wkrótce rozpoczęła pisanie kolejnych książek dla dzieci. Wiosną 1944 roku zaczęła spisywać historie o Pippi Pończoszance, postaci wymyślonej przez jej córkę.
Jej powieści przetłumaczono na 73 języki. Obliczono, że ze wszystkich wydanych na świecie książek Astrid Lindgren można by ustawić 175 wież Eiffla.
Fragment biografii Astrid Lindgren udostępniamy TUTAJ.