Festiwal dla fanów kryminałów
Czy promocja literatury kryminalnej w Polsce poprawi poziom czytelnictwa? Nagroda Wielkiego Kalibru, warsztaty literackie, sesje naukowe i spotkania z pisarzami – tak wygląda program tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.
W trakcie wrocławskiego wydarzenia zostanie przyznana Nagroda Wielkiego Kalibru. Otrzyma ją autor najlepszej powieści kryminalnej, która została wydana w 2014 roku. Pierwsze takie wyróżnienie otrzymał Marek Krajewski za powieść “Koniec świata w Breslau”.
W tym roku do nagrody nominowano siedem tytułów. Na liście najlepszych kryminałów znalazły się: “Pochłaniacz” Katarzyny Bondy, “Przejęcie” Wojciecha Chmielarza, “Martwe popołudnie” Mariusza Czubaja, “Błyskawiczna wypłata Ryszarda Ćwirleja, “Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego, “Z ostatniej chwili” Małgorzaty Sobieszczańskiej oraz “Kwestja krwi” Marcina Wrońskiego.
Międzynarodowy Festiwal Kryminału, odbywający się w tym roku po raz dwunasty jest największym wydarzeniem promującym kryminał jako gatunek literacki. Może promocja literatury kryminalnej w Polsce przyczyni się poprawy poziomu czytelnictwa?
W tym roku program festiwalu koncentruje się na postaci i twórczości Agathy Christie, w związku z przypadającą w tym roku 125. rocznicą urodzin pisarki. „Królowej kryminału″ poświęcona będzie m.in. sesja naukowa „Detektywi, zbrodniarze i tajemnica zamkniętego pokoju, czyli na tropie topiki kryminału″ oraz panel dyskusyjny „A jak Agatha″.
Tradycyjnie będzie można spotkać się z ulubionymi twórcami gatunku. W tym roku oprócz pisarzy z Polski do Wrocławia przyjadą m.in. David Hewson, angielski autor kryminałów i thrillerów, m.in. bestsellerowej serii „Dochodzenie″, czy meksykański pisarz Martín Solares, autor powieści “Czarne minuty”. Zaskakującym elementem festiwalowego programu będą sesje naukowe z udziałem specjalistów, którzy na co dzień zajmują się zbrodniami – prokuratorów, inspektorów policji oraz medyków sądowych.
Międzynarodowy Festiwal Kryminału potrwa do 31 maja.