18 czerwca 2015

Po raz siódmy i Pod Prąd!

Jonathan Franzen, Hooman Majd, Wiesław Myśliwski i Hanna Krall – potwierdzamy pierwszych gości 7. Festiwalu Conrada.

Conrad 2015

Tegoroczny kierunek literackich poszukiwań wyznacza hasło “Pod Prąd”. Festiwal będzie okazją do rozmowy o literaturze, która nie podąża za głównym nurtem i wyrywa nas z wygodnego letargu. Po raz pierwszy w historii festiwalu zostanie  wręczona Nagroda Conrada dla debiutujących twórców.

Pierwszym z potwierdzonych gości festiwalowych jest Jonathan Franzen. Pisarz uważany jest za jednego z najbardziej przenikliwych obserwatorów współczesnej Ameryki i tamtejszych przemian społecznych. Debiutował w 1988 r. powieścią “The Twenty-Seventh City” (Dwudzieste siódme miasto, 2014), ale to wydana w 2001 r. książka “The Corrections” (Korekty, 2004) przyniosła mu światową sławę i uznanie. We wrześniu tego roku ukaże się jego najnowsza powieść pt. “Purity”.

MajdZaproszenie do Krakowa przyjął  również Hooman Majd – syn dyplomaty rządu szacha, wnuk jednego z irańskich ajatollahów, w 2009 roku tłumacz prezydenta Ahmadineżada w ONZ, były tłumacz i doradca prezydenta Chatamiego. Dzięki swojej unikalnej narracji Majd potrafi spojrzeć na wiele kontrowersyjnych zagadnień z nieoczywistej perspektywy, tłumacząc na czym polega fenomen irańskiej rewolucji i jak naprawdę wygląda codzienne życie w tym kraju. Publikuje w najważniejszych amerykańskich gazetach, m.in. w „The New York Times”, „The New Yorker” i „Newsweek”. Polskiemu czytelnikowi znany jest jako autor książek „Ajatollah śmie wątpić” (2008), „Demokracja ajatollahów. Wyzwanie dla Iranu” (2010) oraz „Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niezostawanie w kraju” (2013).

“Pod prąd” – przewodnia idea tegorocznej edycji festiwalu może też oznaczać rozmową wykraczającą poza tematy lansowane nachalnie przez tabloidy i dzienniki. Kierunek taki konsekwentnie obiera Wiesław Myśliwski, pisarz kultowy i uwielbiany, wyborny stylista, określany mianem jednego z ostatnich przedstawicieli nurtu chłopskiego w polskiej literaturze. Każda z pięciu powieści, które napisał od czasu debiutu w 1967 r. zyskiwała uznanie krytyki i wielką przychylność czytelników. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień literackich, m. in. Nagrody Nike (dwukrotnie: w 1997 i 2007) i Nagrody Literackiej Gdynia (2007).

KrallKolejne ważne nazwisko na liście festiwalowych gości to wybitna reportażystka Hanna Krall. W swojej twórczości, zarówno powieściowej, jak i reporterskiej, dużo miejsca poświęca doświadczeniu Holocaustu. Krall jest autorką głośnej książki-wywiadu z Markiem Edelmanem “Zdążyć przed Panem Bogiem”, która przyniosła jej międzynarodową sławę. Ma na swoim koncie wiele ważnych nagród, m.in.: Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta i Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. Była nominowana do Nagrody Nike i Literackiej Nagrody Środkowoeuropejskiej Angelus. Twórczość Krall to przykład konsekwentnie budowanej, w pełni autonomicznej narracji pod prąd masowym oczekiwaniom, politycznym modom czy dziennikarskiej pokusie.

Debiuty, czyli Nagroda Conrada po raz pierwszy

Tegoroczny Festiwal Conrada to również okazja do prezentacji i promocji twórczości młodych twórców, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z literaturą. Po raz pierwszy w historii wręczona zostanie Nagroda Conrada – ogólnopolskie wyróżnienie dla debiutantów, brakujące ogniwo na mapie polskich laurów literackich. Nagroda będzie przyznawana co roku. Laureat zostanie jednak wyłoniony nie przez jury, a przez publiczność festiwalu. Wyróżnienie ma być wsparciem dla początkujących pisarzy, ale i zachętą dla wydawnictw do śmielszego inwestowania w młodych twórców. Ustanowienie Nagrody Conrada pozwoli realizować kluczowe cele zawarte w Strategii Miasta Literatury UNESCO. Fundatorem nagrody jest Miasto Kraków, a partnerami Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Debiutanci potrzebują Partnerów

Silnym uzupełnieniem projektu wspierania młodej literatury jest program Instytutu Książki pod nazwą “Partnerzy Debiutów”, który będzie realizowany wspólnie z Fundacją Tygodnika Powszechnego i Festiwalem Conrada. Celem projektu jest finansowe wsparcie dla wydawców inwestujących w debiutujących autorów. Do programu będzie można zgłaszać gotowe do publikacji książki, reprezentujące takie gatunki jak powieść, opowiadanie, esej, poezja, komiks i książka dla dzieci. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca września. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Festiwalu. Zwycięskie wydawnictwa otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 złotych na pokrycie kosztów związanych z pierwszym wydaniem książki.

W tym roku najważniejsze literackie wydarzenie w Europie Środkowej odbędzie się w Krakowie w dniach 19-25 października. Festiwal organizowany jest przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego.