Wszystkie twarze Larssona
Najbardziej wyczekiwana premiera lata od dzisiaj jest dostępna w księgarniach!
Kontynuacja trylogii „Millennium” Stiega Larssona “Co nas nie zabije” ukaże się jednocześnie w 26 krajach. Jej autorem jest uznany szwedzki dziennikarz David Lagercrantz.
David Lagercrantz stworzył kontynuację tej bestsellerowej historii w duchu Larssona, jednocześnie nie próbując go naśladować, nadał swojej powieści indywidualny charakter. Mikael Blomkvist znajduje się w trudnej sytuacji – nad „Millennium” wiszą czarne chmury, o nim z kolei mówi się, że jego czas już minął. Wszystko jednak ulega zmianie, kiedy w życiu Blomkvista pojawia się wybitny profesor, Frans Balder, autorytet w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją.
Postać profesora Baldera i związana z nim emocjonująca historia staje się dla Blomkvista kolejnym zawodowym wyzwaniem. Tym bardziej, że dzięki niemu ponownie trafia na genialną hakerkę – Lisbeth Salander, która pomaga mu rozwiązać kilka intrygujących zagadek. W powieści odczuwalny jest puls współczesnego, coraz bardziej cyfrowego świata– szpiegostwo przemysłowe i ataki hakerów są na porządku dziennym, co więcej, uznawane są za działalność w „słusznej” sprawie, a wszystko to odbywa się na skalę międzynarodową. Istotna część historii dotyczy amerykańskiego NSA, instytucji, która szczególnie zaistniała w percepcji świata za sprawą Edwarda Snowdena. Sporo tu intrygujących, błyskotliwych postaci, w tym nieprzeciętnie inteligentna kobieta z Säpo (Szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa), która próbuje ochronić profesora Baldera przed niebezpieczeństwem.
Spadkobiercy dorobku Stiega Larssona – Erland Larsson i Joakim Larsson – postanowili wznowić kontynuację serii. Swój dochód ze sprzedaży książki “Co nas nie zabije” przekazali na działalność antyrasistowskiego magazynu EXPO założonego przez Stiega Larssona.
David Lagercrantz to z kolei świadomy wybór spadkobierców, ma na swoim koncie wiele literackich osiągnięć. Jest autorem głośnej biografii Zlatana Ibrahimovica “Ja, Ibra”, która została uznana w Szwecji za jeden z największych sukcesów literackich ostatnich lat. Udany był także jego debiut literacki w 1997 roku – książka o zdobyciu Mont Everestu przez szwedzkiego himalaistę Görana Kroppa. Lagercrantz jest również cenionym dziennikarzem śledczym. Zna mechanizmy działania policji i wywiadu szwedzkiego, co niewątpliwie jest cennym doświadczeniem w konstrukcji świata charakterystycznego dla wcześniejszych części trylogii „Millennium”.
“Kiedy otrzymałem propozycję napisania czwartej części „Millennium” nie mogłem się oprzeć. Od czasu książki o Zlatanie wciąż napływały do mnie rozmaite oferty, ale do żadnej z nich nie byłem w stanie naprawdę się zapalić. Kiedy otrzymałem tę propozycję i już otrząsnąłem się z szoku, ruszyłem
z kopyta jak koń wyścigowy – mówi David Lagercrantz i dodaje: Najtrudniejsza była konstrukcja fabuły, Stieg Larsson był mistrzem w tworzeniu złożonych wielowątkowych opowieści i chciałem dotrzymać mu kroku. Z drugiej strony jednak to również było najprzyjemniejsze. Budowanie tej historii i patrzenie, jak poszczególne elementy trafiają na swoje miejsce, sprawiło mi mnóstwo frajdy”.
Prawa do książki “Co nas nie zabije” zostały sprzedane do 43 wydawnictw z całego świata. Powieść wydana zostanie w 45 językach. Pierwszy światowy nakład wyniesie 2,7 miliona egzemplarzy.