19 października 2012

75-lecie Ferdydurke

Plebiscyt na człowieka, który nie dał się upupić; „Gombro Party” w krakowskiej Alchemii, spotkania z żoną i przyjacielem Gombrowicza, wystawa „Ferdydurke i ja”, zajęcia teatralne dla młodzieży i warsztaty metodyczne dla nauczycieli – takie wydarzenia towarzyszą obchodom 75. rocznicy wydania jednej z najgłośniejszych polskich powieści XX wieku.

 

Nie ma ucieczki przed gębą, a forma jest podstawą życia społecznego – taki przekaz płynie z „Ferdydurke”. Upupienie jest aktem wykazania niedojrzałości i niższości człowieka. Widoczne jest to zwłaszcza w szkole, gdzie od najmłodszych lat jesteśmy, zdaniem Gombrowicza, dyscyplinowani i wtłaczani w określone formy, a przez to upupiani właśnie. Oparcie się tej sile jest niezwykle trudne, ale nie niemożliwe. Finał zorganizowanego przez Wydawnictwo Literackie “Plebiscytu na człowieka, który nie dał się upupić” odbędzie się 26 października podczas „Gombro Party” w klubie Alchemia w Krakowie. Na imprezie wystąpią Maciej Stuhr i Gaba Kulka, a także młodzi artyści, którzy brali udział w warsztatach teatralnych organizowanych z okazji jubileuszu. Będzie to prawdopodobnie pierwsze clubbingowe wydarzenie upamiętniające premierę dzieła literackiego.

 

Z kolei w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego od 15 października można oglądać wystawę „Ferdydurke to ja”, gdzie zaprezentowane są m.in.: polskie i zagraniczne wydania “Ferdydurke” i innych dzieł Gombrowicza, programy teatralne ze sztuk zrealizowanych na podstawie dzieł pisarza, plakaty teatralne ze zbiorów Galerii Plakatu BUW, plakaty autorstwa studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie inspirowane „Ferdydurke” oraz dokumenty z teczki studenckiej Gombrowicza ze zbiorów Archiwum UW. Ekspozycja będzie czynna do 15 listopada 2012 r.

 

Na obchody 75-lecia powieści „Ferdydurke” przybył też Miguel Grinberg, argentyński pisarz, dziennikarz, przyjaciel Witolda Gombrowicza, w swojej ojczyźnie znany z promowania poezji hiszpańskiej w muzyce rockowej. Do tej pory odbyły się dwa spotkania z Grinbergiem: w Warszawie i w Krakowie. 20 października pisarz pojawi się, u boku Rity Gombrowicz,na X Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu.

 

W listopadzie w całej Polsce wystartują warsztaty metodyczne dla nauczycieli języka polskiego poświęcone nowym metodom i interpretacjom powieści Gombrowicza.

 

Z okazji jubileuszu Wydawnictwo Literackie przygotowało specjalne wydanie „Ferdydurke” z oryginalnymi ilustracjami, które do pierwszej edycji powieści przygotował sam Bruno Schulz.

 

B.S.