Felieton
5 książek 2019 roku wg Maxa Cegielskiego
Max Cegielski, prowadzący wspólnie z Agatą Passent i Filipem Łobodzińskim program Xięgarnia, przedstawia swoją listę pięciu najciekawszych książek 2019 roku.
1. Charlotte Gordon, Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley, tłumaczenie: Paulina Surniak, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań.
Błyskotliwa podwójna biografia napisana jak powieść, choć w oparciu o staranną, naukową kwerendę archiwów. Portrety kobiet oraz wnikliwe studium przemian obyczajowych i kulturalnych XIX wieku.
2. Serhij Żadan, Internat, tłumaczenie: Michał Petryk, Czarne, Wołowiec.
Powieść roku, która kładzie na łopatki każdy reportaż o wojnie. Uniwersalna melancholia i codzienność drogi przez nigdy nie wymienioną z nazwy Ukrainę.
3. Didier Eribon, Powrót do Reims, tłumaczenie: Maryna Ochab, Karakter, Kraków.
Osobiste wspomnienia o pochodzeniu z robotniczego środowiska stają się punktem wyjścia do głębokiej socjologicznej analizy społeczeństwa francuskiego i homofobii, a zarazem roli seksualności w awansie klasowym.
4. Maria Reimann, Nie przywitam się z państwem na ulicy, Czarne, Wołowiec.
Polski odpowiednik błyskotliwego połączenia perspektywy osobistej i naukowej w eseju. Niedowidząca autorka dzięki swojej złożonej pozycji między światem widzących i niewidzących opisuje niepełnosprawność.
5. Natalia Suszczyńska, Dropie, Ha!art, Kraków.
Bardzo młoda autorka z Białegostoku miesza gatunki i konwencje, tworząc zaangażowaną społecznie, a zarazem zupełnie surrealistyczną dystopię, którą przecież widzimy na co dzień.