Nominacje do literackich Paszportów
„Trudno było więc wyłonić trójkę nominowanych, nie z powodu braku ciekawych książek, ale ich nadmiaru” – tak Justyna Sobolewska skomentowała problem z wyborem kandydatów do Paszportów Polityki 2012 w kategorii Literatura. Ich nazwiska opublikowano we
wczorajszym wydaniu tygodnika. Uroczyste ogłoszenie laureatów nastąpi podczas Gali w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w dniu 15 stycznia 2013 roku.
To już dwudziesta edycja Paszportów Polityki. Od początku miały być one wyróżnieniem dla tych, którzy, niezależnie od wybranej formy komunikacji, tworzą rzeczy ważne, piękne i mądre. Dla tych, których głosu w polskiej rzeczywistości bez cenzury posłuchać warto. Nagrody przyznawane są w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również honorowy tytuł Kreatora Kultury, który trafia w ręce mistrza, autorytetu, wychowawcy.
Krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury wytypowali, jak co roku, trzech twórców w każdej kategorii, których osiągnięcia wydały im się ważne. Jednak z okazji dwudziestolecia Kapituła postanowiła oddać decydujący głos w ręce czytelników. Tak, więc to oni, podczas internetowego głosowania wybiorą tegorocznych Laureatów Paszportów Polityki.
Oto nominacje w kategorii LITERATURA:
– Kaja Malanowska (ur. 1974), pisarka, felietonistka „Krytyki Politycznej”. Z wykształcenia biolożka, napisała doktorat z genetyki bakterii na University of Illinois at Urbana-Champaign. Pracowała w Społecznym Gimnazjum nr 20 w Warszawie. Zajmowała się głównie uchodźcami – dziećmi z Czeczenii, Tybetu, Turcji, Ghany, Ugandy i Serbii. Zadebiutowała powieścią „Drobne szaleństwa dnia codziennego”, która przyniosła jej uznanie krytyki i nominację do Gwarancji Kultury– nagrody TVP Kultura. Autorka książki „Imigracje”. Mieszka w Warszawie. Nominowana za powieść „Patrz na mnie, Klaro”.
– Zośka Papużanka (ur. 1978) z wykształcenia jest teatrologiem, a pracuje jako nauczyciel języka polskiego. Przygotowuje właśnie doktorat z literaturoznawstwa. Jest autorką tekstów piosenek wykonywanych w krakowskich kabaretach i spektaklach Teatru Lalki i Aktora Parawan. Mieszka w Krakowie. Dostrzeżona przez nominujących „Szopka” jest jej debiutem literackim.
– Szczepan Twardoch (ur. 1979), pisarz i publicysta. Felietonista Kawiarni Literackiej „Polityki”. Studiował socjologię i filozofię na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Opublikował pięć powieści, m. in. „Wieczny Grunwald”, nagrodzony wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza i kilka zbiorów opowiadań, ostatnio „Tak jest dobrze”, nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia. Mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku. Nominowany za powieść „Morfina” .
B.S.