27 kwietnia 2017

5. edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – nominacje

26 kwietnia 2017 podczas konferencji prasowej Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do 5. edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

nagroda_szymborska

W tym roku kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Bernhard Hartmann (Niemcy), prof. William Martin (USA), Abel Murcia Soriano (Hiszpania), prof. Marian Stala, Dorota Walczak-Delanois (Belgia), pod przewodnictwem Joanny Orskiej nominowała do Nagrody następujących autorów:

Tomasza Bąka za tom „[beep] generation”, (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury), Jerzego Kronholda za tom „Skok w dal” (Wydawnictwo Literackie), Tomasza Różyckiego za tom „Litery” (wydawnictwo a5), Marcina Sendeckiego za tom „W” (Biuro Literackie), Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za tom „Nie dam ci siebie w żadnej postaci” (wydawnictwo Lokator).

W tym roku Kapituła zdecydowała się nie przyznać Nagrody poecie zagranicznemu za tom przełożony na język polski. Do Nagrody polskiej spłynęło ponad 200 książek, podczas gdy do Nagrody międzynarodowej – tylko 13. Ta dysproporcja sprawiła, że Kapituła w 2017 roku nie przyzna Nagrody międzynarodowej, natomiast od 2018 roku zmieni się regulamin tak, by dopuścić do konkursu większą ilość tytułów.

Nazwisko laureata, który otrzyma 100 000 zł i statuetkę autorstwa Terenu Prywatnego, zostanie ogłoszone podczas uroczystej gali 10 czerwca 2017 w Krakowie, w czasie Festiwalu Miłosza.

W konferencji prasowej udział wzięli również: Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta, który podkreślił istotę współpracy miasta z Fundacją oraz Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej, a także Olga Brzezińska, prezes Fundacji Miasto Literatury oraz Robert Piaskowski, Zastępca Dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego ds. Programowych, którzy przypomnieli o współpracy Fundacji Wisławy Szymborskiej z Festiwalem Miłosza oraz o tym, że Nagroda jest ważnym elementem strategii programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.