7 października 2021

Abdulrazak Gurnah laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2021

Laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2021 został Abdulrazak Gurnah.

Literacka Nagroda Nobla 2021 dla 

7 października po godzinie 13.00 poznaliśmy 118 laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wyróżnienie otrzymał pochodzący z Tanzanii pisarz Abdulrazak Gurnah.

Ogłoszenie werdyktu możecie obejrzeć na oficjalnym kanale The Nobel Prize na YouTubie:

W uzasadnieniu Akademia Szwedzka przekazała, że Gurnah otrzyma medal „za bezkompromisową i współczującą penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy, rozdartego między kulturami i kontynentami”.

Abdulrazak Gurnah jest autorem dziesięciu powieści – „Memory of Departure” (1987) „Pilgrims Way” (1988), „Dottie” (1990) Paradise (1994) „Admiring Silence” (1996), „By the Sea” (2001), „Desertion” (2005), „The Last Gift” (2011), „Gravel Heart” (2017), „Afterlives” (2020). Ponadto ma na swoim koncie jeden zbiór opowiadań – „My Mother Lived on a Farm in Africa” (2006). Do tej pory nie ukazało się polskie tłumaczenie żadnej z książek tanzańskiego pisarza.

Gurnah studiował w Christ Church College w Canterbury i University of London. Następnie przeniósł się na University of Kent. Tam w 1982 roku obronił doktorat. Następnie pracował na kilku uniwersytetach, m.in. na Bayera University Kano w Nigerii i na Uniwersytecie w Kent. W kręgu jego największych zainteresowań jest literatura postkolonialna. Gurnah redagował pisma i publikował artykuły na temat współczesnych autorów postkolonialnych – m.in. Salmana Rushdiego, V.S.Naibaula, Josepha Conrada. Zainteresowania Gurnaha wiążą się z jego traumatyczną przeszłością.

Abulrazak Gurnah urodził się w 1948 roku na wyspie Zanzibar. W wieku dwudziestu lat przyjechał do Wielkiej Brytanii jako uchodźca. W 1963 roku doszło na Zanzibarze do rewolucji, która była następstwem pokojowego wyzwolenia wyspy spod kolonialnych rządów brytyjskich. Na wyspie zaczęły się prześladowania mieszkańców pochodzenia arabskiego, dochodziło również do morderstw na tle etnicznym. Abdulrazak Gurnah należał do grupy szczególnie narażonej na represje, dlatego po osiągnięciu pełnoletności musiał porzucić rodzinę i uciec z kraju. Najpierw udał się do Republiki Tanzanii, nowopowstałego kraju.

Sekretarz Akademii Szwedzkiej, Mats Malm, rozmawiał z Abdulrazakiem Gurnahem jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu. Podobno zastał pisarza w kuchni. Pochodzący z Tanzanii Gurnah nie pojawi się na gali wręczenia Nagrody Nobla w Sztokholmie z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Pisarz otrzyma to wyróżnienie w innym terminie.

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury

W tym roku poznaliśmy 118 laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W ubiegłym roku Fundacja Noblowska zdecydowała o podniesieniu wartości tegorocznej nagrody pieniężnej o 1 mln koron i teraz wynosi 10 mln koron. Jest to równowartość 950 tys. euro. Swoją decyzję motywowała poprawą stanu finansów fundacji oraz wolę utrzymania prestiżu Nagrody Nobla.

Warto przypomnieć, że w wyniku skandalu w Akademii Szwedzkiej, w 2018 roku nie wyłoniono laureata. Następstwem tej decyzji, w ubiegłym roku ogłoszony został podwójny werdykt – wyróżnienie otrzymali Olga Tokarczuk (za rok 2018) i Peter Handke (za rok 2019).