5 listopada 2019

Akcja Czytaj PL 2019 wystartowała!

1 listopada wystartowała akcja Czytaj PL – największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce. Do tej pory jej uczestnicy wypożyczyli przeszło 300 tysięcy elektronicznych książek. Z bezpłatnych ebooków i audiobooków korzystano na 4 kontynentach w 16 krajach. W tym roku po raz kolejny organizatorzy przygotowali 12 bestsellerów, które będą dostępne za darmo przez cały listopad.

Czytaj PL 2019

Remigiusz Mróz, Magdalena Witkiewicz, Holly Black, Paulina Łopatniuk, Marek Krajewski, Tomek Michniewicz, Jakub Małecki, Wojciech Tochman, Wojciech Drewniak, Jeff Haden i Wiesław Myśliwski to pisarze i pisarki, których książki można czytać i słuchać zupełnie za darmo po dołączeniu do akcji Czytaj PL. Człowiek-Serce, który poszerza horyzonty, Człowiek z Trzecim Okiem wpływający na podniesienie IQ czy Człowiek-Żarówka, który zwiększa kreatywność – w tegorocznej akcji, której przyświeca hasło „Bądź pod wpływem czytania!”, każda z 12 książek biorących udział w Czytaj PL została zilustrowana postacią superbohatera lub superbohaterki. Herosi odzwierciedlają wpływ danej książki na czytelnika. Dzięki swoim nadnaturalnym mocom, walczą z niskim poziomem czytelnictwa w Polsce i zachęcają do sięgnięcia po książki.

Gdzie można znaleźć superbohaterów Czytaj PL?

Aby wejść do akcji wystarczy pobrać na aplikacją Woblink na urządzenie i mobilne oraz zeskanować w niej kod QR. Gdzie go znaleźć? Plakaty z kodem, który umożliwia dostęp do bestsellerów można znaleźć w 21 miastach partnerskich – głównie na słupach ogłoszeniowych oraz citylightach. Ponadto plakaty rozwieszone są w szkołach i bibliotekach, nie tylko w miastach partnerskich, ale również w kilkuset mniejszych miejscowościach i wsiach.

Jan Kallwejt

Autorem tegorocznej identyfikacji wizualnej akcji jest rysownik Jan Kallwejt. To na podstawie jego projektów powstały postaci, które reprezentują poszczególne książki. Dzięki niemu powstały również koszulki, które otrzymali Ambasadorzy – uczniowie i blogerzy, którzy czynnie włączyli się w promocję akcji.

Zostań Emisariuszem Superksiążek i Upoluj swoją książkę

Kolejny raz akcji Czytaj PL towarzyszy akcja „Upoluj swoją książkę”, której pomysłodawcą jest Instytut Książki. Jej ambasadorami zostało 1400 uczniów ze szkół średnich w całej Polsce. Wyposażeni w specjalne koszulki z napisem „Jestem pod wpływem czytania” będą udostępniać za darmo książki swoim znajomym za pomocą umieszczonego na nich kodu QR. 

Ponadto w konkursie organizowanym przez Woblinka i portal Czytaj PL „Zostań emisariuszem superksiążek – dziel się z ludzkością supermocami” do zdobycia będą czytniki PocketBook, bony do Woblinka, koszulki oraz smartfony. Wystarczy jedynie wydrukować plakat akcji i powiesić go w swojej miejscowości w widocznym miejscu. Gadżety będzie można wygrać także u patrona Czytaj PL – portalu Lubimy Czytać.

12 superksiążek za darmo przez cały miesiąc

Na czytelników czeka 12 e-booków i 10 audiobooków. Od kryminałów poprzez książki obyczajowe aż po reportaż – w puli udostępnionych publikacji każdy znajdzie coś dla siebie. „Ucho igielne” Wiesława Myśliwskiego będzie idealną pozycją dla miłośników literatury z najwyższej półki. Długo wyczekiwana powieść jednego z najważniejszych polskich pisarzy jest poruszającą lekturą podejmującą wątek ludzkiego losu, pamięci i historii. Fanom kryminałów polecamy „Listy zza grobu” Remigiusza Mroza i uhonorowaną Nagrodą Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej „Skazę” Roberta Małeckiego. Pierwsza to książka z nowej serii autora, opowiadająca o tajemnicach kryjących się w małych miasteczkach. Druga  to część mistrzowskiej, mocnej i mrocznej serii Małeckiego. „Okrutny książę” Holly Black szczególnie przypadnie do gustu osobom lubiącym fantastykę. Miłośnicy powieści obyczajowych mogą wybrać książkę Magdaleny Witkiewicz, a fani reportażu zbiór Tomasza Michniewicza. A tym, którzy nie będą mogli się zdecydować, co przeczytać, pomoże jedyny istniejący książkowy chatbot na Messengerze. Na podstawie preferencji czytelnika dobierze najlepszą lekturę oraz podpowie, jak pobrać bestsellery.

Zwiększanie poziomu czytelnictwa

Według raportu Biblioteki Narodowej w 2018 roku przynajmniej jedną książkę przeczytało jedynie 37 proc. badanych Polaków. Dzięki Czytaj PL można te statystyki realnie zmienić. Ogromną popularność akcji potwierdzają zeszłoroczne wyniki – 16 krajów, 4 kontynenty, 500 miejscowości, ponad 7 tys. nośników i 95 tys. wypożyczonych publikacji. Czytaj PL dociera więc prawie w każdy zakątek świata, dzięki czemu dostęp do książek staje się niezwykle łatwy. Plakaty z kodami QR znajdą się w aż 21 miastach partnerskich, a po raz pierwszy w akcji biorą udział: Płock, Olsztyn, Sopot, Kielce, Siedlce, Zielona Góra.

Wszystko zaczęło się w 2013, kiedy Kraków utrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Kolejna edycja Czytaj PL opiera się na tych samych zasadach, co zawsze. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Następnie zeskanować kod QR znajdujący się np. na każdym plakacie. Akcja trwa przez cały listopad.

Czytaj PL jest organizowane w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Lista dostępnych książek akcji Czytaj PL:

 1. Remigiusz Mróz „Listy zza grobu” (Wydawnictwo Filia)
 2. Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia)
 3. Holly Black „Okrutny książę” (Wydawnictwo Jaguar)
 4. Paulina Łopatniuk „Patolodzy” (Wydawnictwo Poznańskie)
 5. Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach” (Wydawnictwo Znak)
 6. Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” (Wydawnictwo Otwarte)
 7. Jakub Małecki „Nikt nie idzie” (Wydawnictwo SQN)
 8. Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów” (Wydawnictwo Literackie)
 9. Robert Małecki „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
 10. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4” (Wydawnictwo Znak)
 11. Jeff Haden „Mit motywacji” (Wydawnictwo Marginesy)
 12. Wiesław Myśliwski „Ucho igielne” (Wydawnictwo Znak)

Organizatorami akcji Czytaj PL są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink

Partner strategiczny: Instytut Książki

Patronat honorowy: Minister Edukacji Narodowej

Wydawcy: Filia, Jaguar, Wydawnictwo Poznańskie, Znak, Wydawnictwo Otwarte, SQN, Wydawnictwo Literackie, Czwarta Strona, Marginesy

Miasta partnerskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Legnica, Opole, Poznań, Wrocław, Białystok, Toruń, Katowice, Łódź, Częstochowa, Lublin, Rzeszów, Olsztyn, Przemyśl, Słupsk, Zielona Góra, Płock, Szczecin

Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji: Obidos, Dublin, Notthingam, Lwów, Iowa City, Barcelona, Reykjavik, Seattle

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.