12 listopada 2012

Alan Riding w Warszawie

Jakie były losy Sartre’a, Celine’a, Picassa, Edith Piaf, Maurice’a Chevaliera czy Coco Chanel podczas II wojny światowej? Można się tego dowiedzieć z najnowszej publikacji cenionego brytyjskiego reportera Alana Ridinga. Spotkanie autorskie wokół książki odbędzie się 20 listopada w Warszawie.

 

„A zabawa trwała w najlepsze” to znakomicie udokumentowana książka byłego korespondenta dziennika “The New York Times” o życiu paryskich elit kulturalnych w czasach II wojny światowej. Autor bez sentymentów pisze o moralnych i artystycznych wyborach tych, którzy zdecydowali się wówczas zostać w Paryżu i zmierzyć się z dylematami: stawić opór, kolaborować czy znaleźć inne wyjście?

 

Alan Riding jest brytyjskim reporterem i dziennikarzem. Urodził się w Brazylii, wykształcenie odebrał w Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczynał karierę zawodową. Następnie nawiązał współpracę z agencją Reuters w Nowym Jorku. Zamieszkał w Meksyku, gdzie pisał dla “The Financial Times”, “The Economist” oraz “The New York Times”, specjalizując się w problematyce Ameryki Łacińskiej (relacjonował m.in. konflikty zbrojne w Nikaragui i Salwadorze). Podsumowaniem jego pobytu w Ameryce Środkowej była książka „Distant Neighbors: A Portrait of the Mexicans”, jedna z najważniejszych pozycji o współczesnym Meksyku. Potem przeniósł się do Rio de Janeiro, skąd relacjonował m.in. konflikty w Peru i w Kolumbii. W roku 1989 wrócił do Europy i ostatecznie zamieszkał w Paryżu, pełniąc przez następne lata rolę korespondenta ds. kultury europejskiej dziennika “The New York Times”. Był współautorem publikacji o dziełach Williama Shakespeare’a oraz o historii opery. W roku 2007 poświęcił się pisaniu nowej książki „A zabawa trwała w najlepsze. Życie kulturalne w okupowanym Paryżu”. Riding jest laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Maria Moors Cabot przyznanej mu przez Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku za reportaże z Ameryki Łacińskiej.

 

Spotkanie odbędzie się 20 listopada w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20).

 

B.S.