12 maja 2016

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury

plakat

Znamy już cały program wydarzenia, które wypełnia majowy tydzień w kalendarzu każdego miłośnika książek. Do grona pisarzy, którzy pojawią się na Apostrofie. Międzynarodowym Festiwalu Literatury dołączają m.in. Jerzy Pilch, Janusz Głowacki, Magdalena Grzebałkowska, Weronika Murek, Lidia Ostałowska czy Małgorzata Halber. Apostrof to aż 75 wydarzeń w ośmiu miastach Polski, dlatego każdy miłośnik literatury, bez względu na swoje gusta czytelnicze, z pewnością znajdzie w bogatym programie festiwalu coś dla siebie.

„Zawsze nie ma nigdy” (Wydawnictwo Literackie) to pierwszy wywiad rzeka z Jerzym Pilchem. Mistrz opowiadania w rozmowie z Eweliną Pietrowiak wraca do wiślańskich i krakowskich czasów, do studiów, pracy w „Tygodniku Powszechnym” i przeprowadzki do Warszawy. Z czytelnikami spotka się także wybitny dramaturg, prozaik, scenarzysta i eseista Janusz Głowacki. Z kolei Małgorzata Halber, Kuba Wojtaszczyk i Michał R. Wiśniewski będą dyskutować z Sylwią Chutnik podczas debaty „A to Polska właśnie”. O tym, czy „Byliśmy głupi?” wraz ze Sławomirem Sierakowskim porozmawiają Karol Modzelewski, Marta Abramowicz i Andrzej Leder. Natomiast Michał Nogaś ze swoimi gośćmi: Magdaleną Grzebałkowską, Maciejem Henem, Cezarym Łazerewiczem i Anną Janko zastanowią się „Co literatura może zrobić przeszłości”.

Festiwal Apostrof powstał z pasji do literatury. W podziękowaniu czytelnikom, Empik zorganizował wydarzenie, na które zaproszono ulubionych pisarzy Polaków. Oprócz sław rodzimej literatury, na festiwalu pojawi się również wielu twórców zagranicznych. Jaume Cabré jest jednym z najpoczytniejszych współczesnych pisarzy kontynentu, a Lars Saabye Christensen uważany jest za pretendenta do literackiej Nagrody Nobla. Z polskimi czytelnikami spotkają się także król skandynawskiej powieści kryminalnej – Mons Kallentoft, znawczyni kobiecego umysłu i ciała – Diane Ducret, bestsellerowy autor thrillerów – Marc Elsberg oraz amerykańska mistrzyni powieści kobiecej – Paullina Simons.

“Wierzymy, że wydarzenie literackie na tak szeroką skalę, nie tylko przyciągnie pasjonatów literatury, ale również – dzięki liczbie i dostępności spotkań – przyciągnie grono osób, które czytają sporadycznie. Jesteśmy dumni z tego, że tak wielu znakomitych pisarzy przyjęło nasze zaproszenie. Debaty, spacery literackie i spotkania z pisarzami to unikatowa okazja do tego, aby przeżyć bardzo intensywne i emocjonujące spotkanie z literaturą. Naszym zdaniem, mimo czarnych prognoz, Polacy wciąż kochają książki i jesteśmy przekonani, że sukces festiwalu będzie na to kolejnym dowodem.” – mówi Ewa Szmidt-Belcarz, prezes Empiku.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą. Podczas siedmiu dni (16-22 maja) w ośmiu miastach odbędzie się ponad siedemdziesiąt spotkań, debat i spacerów literackich. Wydarzenia będą się odbywać m.in. na deskach stołecznych teatrów: Powszechnego i Dramatycznego oraz w salonach Empik. Poza Warszawą festiwal zawita do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Szczecina. Kuratorem tegorocznej edycji jest Sylwia Chutnik. Autorem oprawy wizualnej festiwalu jest Tymek Borowski. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Empik – największa polska sieć, zajmująca się dystrybucją książek. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Czytaj dalej”. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny. Cały program festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalliteratury.pl