25 października 2012

Archiwum Agnieszki Osieckiej

Archiwum Agnieszki Osieckiej, polskiej poetki, reżyser, dziennikarki, autorki tekstów słynnych piosenek trafiło do Biblioteki Narodowej. W ramach uroczystego przekazania kolekcji odbyła się konferencja prasowa i specjalny jednorazowy pokaz zbioru, dokumentującego zarówno materiały biograficzne związane z artystką, jak i jej warsztat twórczy.

„Archiwum bardzo rozległe, zajęło 18 dużych skrzyń z napisem Dobro Kultury Narodowej. Inwentarz liczy 270 stron! To rękopisy, maszynopisy, fotografie oraz drobne obiekty, które znajdowały się w mieszkaniu Mamy, które zabezpieczyliśmy tuż po Jej śmierci w 1997 roku. Następnie archiwum trafiło w depozyt do Muzeum Literatury, a potem Fundacja Okularnicy rozpoczęła pięcioletni proces archiwizacji, segregowania, katalogowania. Pomogły nam zarówno instytucje, jak i osoby prywatne, np. dr Andrzej Klubiński z Archiwów Akt Nowych, Instytut Audiowizualny, firmy Epson i Orange, studenci archiwistyki UW oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystko toczyło się w domu rodzinnym Daniela i Marty Passentów, pod okiem Magdaleny Nosal z Fundacji Okularnicy. Tym samym jeden ze statutowych celów Fundacji wypełnił się i możemy skupić się mocniej na redagowaniu książek oraz na promowaniu polskiej piosenki i wokalistów w ramach Festiwalu »Pamiętajmy o Osieckiej«” – mówi Agata Passent, córka poetki.

 

Zobacz wywiad z Agatą Passent w serwisie TVN24.

 

Agnieszka Osiecka jest autorką około 2000 piosenek, wykonywanych m.in. przez Marylę Rodowicz, Skaldów, Vilolettę Villas, Krystynę Janda. Pisała też opowiadania („Biała bluzka”), książki fabularne (m.in. „Czarna wiewiórka”, „Salon gier”), wspomnieniowe („Szpetni czterdziestoletni”, „Na początku był negatyw”, „Rozmowy w tańcu”) i skierowane do najmłodszych czytelników, w tym „Szczególnie małe sny, Dixie” – opowiadanie, na podstawie którego powstał serial animowany oraz sztuki teatralne. Przez kilka miesięcy 1985 roku prowadziła dziennik dedykowany Adamowi Michnikowi, skazanemu wtedy na 3 lata więzienia. Książka „Na wolności. Dziennik dla Adama” ukazała się w 2008 roku.

 

Uroczystości towarzyszyła konferencja prasowa i specjalny jednorazowy pokaz najciekawszych obiektów z Archiwum, które gromadzi zarówno materiały biograficzne związane z Agnieszką Osiecką oraz jej aktywnością artystyczną, jak i dokumentuje warsztat twórczy pisarki. Do zbiorów Biblioteki Narodowej życzeniem Agaty Passent włączone zostały również książki z księgozbioru poetki i kasety z jej fonoteki. Szczególnie cenne są materiały o charakterze autobiograficznym, m. in. zeszyty i notesy z zapiskami Agnieszki Osieckiej, a także jej pamiętniki, teksty wspomnieniowe oraz listy. Po raz pierwszy udostępniona została korespondencja z córką oraz listy od matki, Marii Osieckiej. Ozdobą Archiwum jest wyjątkowo duża kolekcja fotografii. Wielbiciele twórczości Agnieszki Osieckiej znajdą tu również zaskakująco bogaty i kompletny zbiór rękopisów i maszynopisów z kolejnymi wersjami utworów poetyckich, prozatorskich, teatralnych, publicystycznych oraz przekładów, w tym szczególnie piosenek śpiewanych później przez gwiazdy polskiej estrady.

Zobaczcie wywiad z córką Agnieszki Osieckiej – Agatą Passent na antenie TVN24.

B.S.