23 października 2012

Archiwum Agnieszki Osieckiej

Archiwum Agnieszki Osieckiej, polskiej poetki, dziennikarki, autorki tekstów słynnych piosenek, 24 października trafi do Biblioteki Narodowej. Tego dnia odbędzie się też konferencja prasowa i specjalny jednorazowy pokaz zbioru, dokumentującego zarówno materiały biograficzne związane z artystką, jak i jej warsztat twórczy.

 

Agnieszka Osiecka jest autorką około 2000 piosenek, wykonywanych m.in. przez Marylę Rodowicz, Skaldów, Vilolettę Villas, Krystynę Janda. Pisała też opowiadania („Biała bluzka”), książki fabularne (m.in. „Czarna wiewiórka”, „Salon gier”), wspomnieniowe („Szpetni czterdziestoletni”, „Na początku był negatyw”, „Rozmowy w tańcu”) i skierowane do najmłodszych czytelników, w tym „Szczególnie małe sny” – opowiadanie, na podstawie którego powstał serial animowany oraz sztuki teatralne. Przez kilka miesięcy 1985 roku prowadziła dziennik dedykowany Adamowi Michnikowi, skazanemu wtedy na 3 lata więzienia. Książka “Na wolności. Dziennik dla Adama” ukazała się w 2008 roku.

 

Uroczystości będzie towarzyszyć konferencja prasowa i specjalny jednorazowy pokaz najciekawszych obiektów z Archiwum, które gromadzi zarówno materiały biograficzne związane z Agnieszką Osiecką oraz jej aktywnością artystyczną, jak i dokumentuje warsztat twórczy pisarki.

 

 

Do zbiorów Biblioteki Narodowej życzeniem Agaty Passent włączone zostaną również książki z księgozbioru poetki i kasety z jej fonoteki. Szczególnie cenne są materiały o charakterze autobiograficznym, m. in. zeszyty i notesy z zapiskami Agnieszki Osieckiej, a także jej pamiętniki, teksty wspomnieniowe oraz listy. Po raz pierwszy udostępniona zostanie korespondencja z córką oraz listy od matki, Marii Osieckiej. Ozdobą Archiwum jest wyjątkowo duża kolekcja fotografii. Wielbiciele twórczości Agnieszki Osieckiej znajdą tu również bogaty zbiór rękopisów i maszynopisów z kolejnymi wersjami utworów poetyckich, prozatorskich, teatralnych, publicystycznych oraz przekładów, w tym szczególnie piosenek śpiewanych później przez gwiazdy polskiej estrady.

 

Uroczyste podpisanie umowy oraz przekazanie Archiwum Agnieszki Osieckiej Bibliotece Narodowej przez córkę poetki, Agatę Passent, odbędzie się 24 października (środa) o godz. 15.00 w Pałacu Rzeczypospolitej przy pl. Krasińskich 3/5 w Warszawie.

 

B.S.