5 września 2019

Atrakcje festiwalu „Opętani literaturą”

Koncert, wykład i spotkanie literackie – w piątek oraz w niedzielę ciąg dalszy festiwalu OPĘTANI LITERATURĄ. Organizatorzy zapraszają na wykład prof. Piotra Śliwińskiego o Tadeuszu Różewiczu, rozmowę Ingi Iwasiów z Marcinem Wichą, laureatem poprzedniej edycji Nagrody Gombrowicza, a także koncert krakowskiego zespołu New Bone z muzyką Krzysztofa Komedy. Rozdane zostaną również zaproszenia na galę Nagrody Gombrowicza.

O Różewiczu

W piątek 6 września o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu prof. Piotr Śliwiński wygłosi wykład zatytułowany „Tadeusz RÓŻEWICZ: wielkość, nicość, solidarność”. Różewicz to, podobnie jak Gombrowicz, jeden z najbardziej oryginalnych twórców zmagających się z formą, określającą ludzką kondycję.

Prof. dr hab. Piotr Śliwiński jest wybitnym znawcą Różewicza, badaczem polskiej poezji współczesnej, nauczycielem akademickim i krytykiem literackim. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor i współautor kilkudziesięciu książek poświęconych między innymi poezji współczesnej, awangardzie, krytyce literackiej. Artykuły, recenzje i wywiady publikował m.in. w „Nowych Książkach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku”. Członek jury wielu nagród literackich. W 2002 nominowany do nagrody Paszportu „Polityki”.

Po wykładzie rozdane zostaną zaproszenia na galę Nagrody Gombrowicza. Organizatorzy przypominają, że jak co roku rozdawać będą zaproszenia jednoosobowe.

Literatura czyli pamięć

8 września, w niedzielę, o godz. 17.00 w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli rozpocznie się spotkanie zatytułowane „Literatura czyli pamięć”. Z Marcinem Wichą, laureatem III edycji Nagrody Gombrowicza oraz Paszportu Polityki i nagrody Nike, autorem książek dla dzieci i grafikiem rozmawiać będzie Inga Iwasiów. Oboje pisarze są autorami świetnych eseistycznych rozważań o pamięci, przemijaniu i żałobie, narzędziem przepracowania której jest także literatura.

Prof. dr hab. Inga Iwasiów – pracownik naukowa Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Autorka książek z zakresu literaturoznawstwa i krytyki literackiej, felietonów, poezji, opowiadań i powieści. Jako pisarka debiutowała tomem prozy „Miasto-ja-miasto” w 1998 roku. Jej pierwsza powieść (“Bambino”) była nominowana do Nagrody Nike 2009, Nagrody Literackiej Gdynia 2009 oraz Nagrody Mediów Publicznych “Cogito” 2009. Jest pomysłodawczynią Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”, której celem jest m.in. promowanie twórczości kobiet.

New Bone interpretuje Komedę

Po rozmowie krakowski zespół jazzowy New Bone przypomni najważniejsze utwory Krzysztofa Komedy. Koncert zatytułowany jest „Komeda także półwieczny”, gdyż także w tym roku mija pół wieku od śmierci kompozytora.

WSTĘP WOLNY!

Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli:

W niedzielę do Wsoli wszystkich zainteresowanych dowiezie bezpłatny autokar. Zbiórka o godz. 16.20 przystanek Chrobrego-Czysta (kier. Michałów), powrót około godz. 19.00. Patronat nad Nagrodą i festiwalem od pierwszej edycji sprawuje Rita Gombrowicz. Mecenasem nagrody, już po raz trzeci, jest Jarosław Krzyżanowski. Partnerem głównym festiwalu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.