10 lutego 2021

Bestsellery Empiku 2020: Nosowska, Miłoszewski i Jarek z nagrodami

Polska publiczność już 22. raz wybrała swoich ulubionych twórców. Większość statuetek w plebiscycie Bestsellery Empiku 2020 trafiła do rodzimych artystów. Nagrody za najpopularniejsze książki minionego roku odebrali m.in. Katarzyna Nosowska i Zygmunt Miłoszewski, a w kategorii Audiobook triumfował oryginalny serial audio Empik Go „Fucking Bornholm”. Podczas gali ogłoszono także literackie Odkrycie Empiku 2020 – eksperckie jury olśnił zbiór opowiadań „Halny” Igora Jarka.

Kolejne statuetki z przecinkiem

Niemal wszystkie statuetki w kategoriach książkowych trafiły do artystów docenianych we wcześniejszych edycjach plebiscytu. Serca czytelników po raz kolejny podbiła m.in. Katarzyna Nosowska. Nowa książka autorki i kultowej artystki, „Powrót z Bambuko”,powtórzyła spektakularny sukces nagrodzonego dwa lata temu Bestsellerem Empiku debiutu „A ja żem jej powiedziała” w kategorii Literatura piękna.

„Największe podziękowania należą się czytelniczkom i czytelnikom. Przychylili mi nieba w tym jakże niecodziennym roku i sprawili, że nie mam absolutnie żadnych wątpliwości co do tego, że jest nam bardzo blisko do siebie. Dziękuję za intymność, którą dla mnie stworzyliście” 

– powiedziała Katarzyna Nosowska, odbierając statuetkę.

Z kolei w kategorii Kryminał/sensacja/thriller bezkonkurencyjny okazał się Zygmunt Miłoszewski. Autor dołączył do swojej kolekcji czwartą statuetkę Bestsellera, tym razem za powieść „Kwestia ceny”. Książka konkurowała o tytuł z dziełami tak popularnych twórców, jak Harlan Coben, Remigiusz Mróz, B.A. Paris i Camilla Läckberg.

bestsellery empiku

Mocne debiuty i popularne serie

Zwycięzcy tegorocznych nagród w kategorii Literatura obyczajowa oraz Literatura dla dzieci pokazują, że polscy miłośnicy książek są otwarci zarówno na nowości, jak i kontynuacje popularnych serii. W gronie laureatów nie zabrakło mocnego debiutu – Abby Jimenez porwała tysiące czytelników swoją pierwszą powieścią „To tylko przyjaciel”, która przyniosła jej statuetkę w kategorii Literatura obyczajowa.

Wyobraźnią młodszych czytelników zawładnęła natomiast pełna humoru proza Jeffa Kinneya. Czternasty tom serii amerykańskiego pisarza, „Totalna demolka. Dziennik cwaniaczka”,został nagrodzony Bestsellerem w kategorii Literatura dziecięca.

Audiobooki i seriale audio w modzie

2020 rok to dynamiczny wzrost zainteresowania książką cyfrową. Statuetka w kategorii Audiobook powędrowała do twórców oryginalnego serialu audio Empik Go „Fucking Bornholm” według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak. W produkcji wyreżyserowanej przez Krzysztofa Czeczota wystąpili Magdalena Różczka, Olga Kalicka, Leszek Lichota i Michał Czernecki. Wkrótce okaże się, czy wyobrażenia odbiorców pokryją się z wizją filmowców, bo historia ta zostanie przeniesiona na duży ekran. To pierwsza adaptacja serialu audio w polskiej kinematografii. 

Przyszłość polskiej kultury

Podczas gali ogłoszone zostały również Odkrycia Empiku 2020 w kategoriach Literatura, Muzyka i Film. To nagrody przyznawane młodym, zdolnym twórcom o nieszablonowych wizjach i dużej wrażliwości, którzy w minionym roku wnieśli do polskiej kultury nową jakość i zaproponowali odbiorcom wyjątkowe wrażenia artystyczne.

Nominowanych w kategorii Literatura wskazali Joanna Bator, Wojciech Chmielarz, Natalia Szostak oraz eksperci Empiku Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz. Jury literackie doceniło Igora Jarka, który w „Halnym” wykazał się dojrzałością formy oraz w nieprzeciętny sposób odwzorował językowy krajobraz Nowej Huty. – Za oddanie głosu tym, którzy w życiu mają pod górkę. Za stylistyczny skok na główkę, za język, który męczy, kłuje i uwiera, ale nie pozwala się oderwać. Za przeniesienie Nowej Huty w świat rodem z filmów Tarantino. Za narodziny pisarza – tak wybór jury uzasadniła podczas gali w laudacji Joanna Bator.  

Gala. Nagrody. Kultura.

Bestsellery Empiku to największy plebiscyt kulturalny w Polsce, w którym od 20 lat nagradzani są faworyci publiczności. To także wielkie święto rodzimej kultury – wciąż ewoluującej i niezmiennie ekscytującej. Tegoroczna gala zaskoczyła wyjątkową, futurystyczną scenografią i oprawą muzyczną. Dyrektor muzyczny wydarzenia, IGO, zaproponował w tegorocznej edycji ekscytującą mieszankę kultowych utworów w zupełnie nowych aranżacjach i zaskakujących duetach. Na scenie stanęli m.in. Katarzyna Nosowska, Daria Zawiałow, Tomasz Organek, PRO8L3M, sanah, Margaret, Martyna Jakubowicz oraz Kwiat Jabłoni i Vito Bambino.

Galę prowadził Marcin Prokop, a gospodarzami internetowej transmisji byli Gabi Drzewiecka i Maciej Musiał.

BESTSELLERY EMPIKU 2020 – LITERATURA

Literatura piękna:„Powrót z Bambuko”, Katarzyna Nosowska, Wydawnictwo Wielka Litera

Kryminał/sensacja/thriller: „Kwestia ceny”, Zygmunt Miłoszewski, Wydawnictwo W.A.B.

Literatura obyczajowa: „To tylko przyjaciel”, Abby Jimenez, Wydawnictwo Muza

Literatura dla dzieci: „Totalna demolka. Dziennik cwaniaczka. Tom 14”, Jeff Kinney, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Audiobook:„Fucking Bornholm”, Oryginalny Serial Empik Go według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak; w rolach głównych: Michał Czernecki, Olga Kalicka, Leszek Lichota i Magdalena Różczka

ODKRYCIE EMPIKU 2020 – LITERATURA

Igor Jarek– „Halny”, Wydawnictwo Nisza

Pełna lista laureatów we wszystkich kategoriach dostępna na stronie: www.empik.com/bestselleryempiku

Fot. Mieszko Piętka