11 października 2019

Bestsellery – październik 2019

Listy bestsellerów mają to do siebie, że uwzględniają wiele czynników – nie odzwierciedlają tylko gustów i trendów literackich, ale również siłę promocji wydawnictw oraz książkowych premier. Dlatego każde zestawienie ma w sobie dużo przewidywanych punktów, ale wielokrotnie zdarza się tak, że dane sprzedaży zaskakują. Tak jest i tym razem. Przedstawiamy wam bestsellery października. 

Pełna lista bestsellerów września znajduje się tutaj.

Na pierwszym miejscu sprzedaży znalazła się nowa książka Remigiusza Mroza – dziesiąty tom cyklu poświęconego Chyłce. “Wyrok” miał swoją premierę 18 września, więc wspięcie na pierwsze miejsce zajęło powieści zaledwie pół miesiąca. 

Zaskakująco wysoko, na drugim miejscu sprzedaży, znalazła się książka Marty Galewskiej-Kustry pt. “Pucio umie opowiadać”. Jest to niespełna 40-stronicowa, ilustrowana bajka dla dzieci o przygodach Pucia, która ma uczyć dzieci zadawać pytania. W pierwszej trzydziestce znalazła się jeszcze druga przygoda – “Pucio mówi pierwsze słowa”.

Trzecią najchętniej kupowaną książką we wrześniu była nowa powieść Stephena Kinga “Instytut”. Najpopularniejszy na świecie pisarz literatury grozy tym razem odkrywa przed czytelnikami tajemnice tytułowego instytutu, do którego trafiają dzieci ze specjalnymi zdolnościami. Jeden z bohaterów, Luke, postanawia stamtąd uciec. Problem tkwi w tym, że nikomu jeszcze nie udało się stamtąd wydostać.

W pierwszej dziesiątce bestsellerów znalazły się aż trzy książki Blanki Lipińskiej. Jej “powieści” zajęły kolejno czwarte, piąte i dziesiąte miejsce sprzedaży. Dodatkowej popularności książkom niewątpliwe przysporzyła wiadomość o rozpoczęciu zdjęć do ekranizacji cyklu. 

Szóste miejsce przypadło powieści “Ta, która musi umrzeć”, czyli ostatniemu tomowi cyklu Millennium autorstwa Stiega Larssona, kontynuowanego przez Davida Lagercrantza. Kilka dni temu Lagercrantz przyznał, że cieszy się z zakończenia pracy z Millennium i niebawem wyda swój kryminał.

Na siódmym miejscu sprzedaży znalazła się książka Kelsey Miller poświęcona “Przyjaciołom” – najpopularniejszemu serialowi na świecie. Książka wydana przez krakowskie wydawnictwo SQN błyskawicznie wskoczyła na listy bestsellerów. Nic dziwnego, premiera książki zbiegła się z 25-leciem emisji pierwszego odcinka. 

W zestawieniu najlepiej sprzedających się książek września znalazło się kilka tytułów, których obecność na pierwszy rzut oka może zaskakiwać. Na ósmym miejscu uplasowała się powieść Ferenca Molnara “Chłopcy z placu broni”, a na dwudziestej trzeciej pozycji znalazła się książka Rafała Kosika “Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” wydana w 2004 roku! Powrót na listę niewątpliwie wiąże się z rozpoczęciem roku szkolnego i wzrostem sprzedaży lektur szkolnych.

Niezmiennie od kwietnia 2018 na listach bestsellerów pojawia się “Tatuażysta z Auschwitz”, Heather Morris. Książka od półtora roku okupuje jedno z miejsc w pierwszej dziesiątce bestsellerów. Na spadek sprzedaży nie wpłynęły kontrowersje związane z luźnym podejściem do faktów historycznych.

W pierwszej trzydziestce bestsellerów września znalazł się tylko jeden reportaż. Ten fakt dziwi ze względu na liczne interesujące premiery non-fiction, przełomu sierpnia i września. Na 12 miejscu uplasowała się książka “Czarni” Pawła Reszki o 7 grzechach polskiego kościoła. Cieszy fakt, że widocznie zmalała popularność książek pisanych przez celebrytów, youtuberów i influencerów. Niewiele też na listach sprzedaży poradników i książek lifestyle’owych.

W międzyczasie Literacką Nagrodę Nobla otrzymała Olga Tokarczuk. W przyszłym miesiącu możemy zatem spodziewać się dominacji jej książek na listach sprzedaży. Z tym optymistycznym akcentem czekamy na kolejne zestawienie.

Opracował Kuba Krasny

Książki, o których pisał autor