17 lutego 2019

Bestsellery – styczeń 2019

Najnowsze, styczniowe zestawienie bestsellerów Magazynu Literackiego Książki mocno odwzorowuje preferencje polskich czytelników. Z zestawienia nasuwa się kilka wniosków – Polacy przede wszystkim czytają książki rodzimych autorów, a jeśli sięgają po literaturę zagraniczną to w miażdżącej części są to tłumaczenia literatury anglojęzycznej, głównie pisarzy amerykańskich. W zestawieniu 30 najlepiej sprzedających się książek w styczniu nie było żadnej książki pierwotnie wydanej w innym języku niż polski lub angielski. Dużą popularnością cieszą się książki pisane przez celebrytów lub o celebrytach. W czołówce brak fantastyki i kryminałów.

 

Pierwsze trzy miejsca pokrywają się z tegorocznymi laureatami bestsellerów Empiku. Na podium znalazły się “Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris, “Nieautoryzowana autobiografia” Kuby Wojewódzkiego oraz “A ja żem jej powiedziała” Kasi Nosowskiej. Książki celebrytów od zawsze dobrze sprzedawały się w Polsce. Nie dziwi zatem fakt, że książka najbardziej popularnego show mana w kraju rozeszła się jak świeże bułeczki. Zwłaszcza, że w środku dużo o drogich samochodach i byłych dziewczynach samozwańczego Króla TVNu.

Sukces książki Morris zaskoczył chyba wszystkich, nawet załogę Marginesów. “Tatuażysta z Auschwitz” od kilku miesięcy bryluje na listach bestsellerów, a dodatkowej popularności książce przysporzyły kontrowersje związane z nieścisłościami historycznymi, które odbiły się szerokim echem w ogólnopolskich mediach.

Na dalszych miejscach bez zaskoczeń. Czwarte miejsce zajmuje wydana przez Agorę, pośmiertna biografia Zbigniewa Wodeckiego. W pierwszej piątce znalazła się także kontynuacja bestsellerowego “Króla” Szczepana Twardocha – “Królestwo”, za które pisarz otrzymał nominację do nagród Onetu Kultura O!Lśnienia.

Szóste miejsce dla wznowienia książki Jakuba Żulczyka “Ślepnąc od świateł” bez wątpienia związane jest z ogromnym sukcesem serialu HBO, w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego, z doskonałą rolą Jana Frycza.

Na listach bestsellerów od dawna okopują się książki polskiej E.L. James, czyli porno thrillery “365 dni” i “Ten dzień” Blanki Lipińskiej. Autorka zapowiedziała niedawno, że pracuje nad kolejnym tomem, w którym pierwszoplanową postać ponownie zagra “ostry, fantastyczny seks”. Jedyne co pozostaje, to pogratulować autorce znalezienia przepisu na sukces.

Zaskakująco wysoko, na dziewiątym miejscu, znalazła się książka podejmująca temat seksu z zupełnie innej perspektywy. Mowa o efekcie projektu edukacyjnego zainicjowanego przez Anję Rubik #sexed.pl. Modelka postanowiła wyjść naprzeciw szkolnemu programowi edukacji seksualnej i wydać zbiór rozmów z ludźmi zajmującymi się na co dzień sprawami seksualności – od badaczy po działaczy społecznych. Odpowiedzialne za wydanie książki wydawnictwo W.A.B. zrezygnowało z zarobku na książce, dzięki czemu jest ona dostępna nawet od 10 zł.

W zestawieniu znalazło się też kilka książek dla dzieci, w tym dwie książki młodej podróżniczki Neli, która w tym roku została wyróżniona bestsellerem Empiku za swoją najnowszą książkę “Nela na wyspie rajskich ptaków”.

Wśród cieszących się niezmienną popularnością książek o górach, w styczniu Polacy najchętniej kupowali reportaż Beaty Sabały-Zielińskiej o TOPRze.

Niestety, wśród bestsellerów stycznia znalazło się bardzo mało reportaży i polskiej literatury pięknej. Wśród nielicznych przykładów, obok “Ucha Igielnego” Myśliwskiego, na listy powrócił Marcin Wicha i jego “Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, a zestawienie zamyka Mariusz Szczygieł i jego “Nie ma”.

Pełną listę 30 najlepiej sprzedających się książek stycznia znajdziecie tutaj.


Jak powstaje lista bestsellerów „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”? Zestawienie powstaje na podstawie wyników sprzedaży w ponad 600 księgarniach całego kraju, w tym w sieciach: Empik, Świat Książki, BookBook i Książnica Polska. Pod uwagę bierzemy wyniki sprzedaży z 30 dni, zamykamy listę 15 dnia miesiąca poprzedzającego wydanie aktualnego numeru „Magazynu”. o kolejności na liście decydują punkty przyznawane za miejsca 1-5 w poszczególnych placówkach księgarskich.

Książki, o których pisał autor