8 października 2012

Boży bojownicy nadchodzą

„Boży bojownicy” to największa do tej pory produkcja audiobooka w Europie. W spektaklu zrealizowanym na podstawie książki Andrzej Sapkowskiego występuje 190 aktorów, w tym m.in. Anna Dereszowska, Lesław Żurek, Artur Barciś, Magdalena Różdżka, Krzysztof Banaszyk, Kazimierz Kaczor, Adam Ferency i Krzysztof Gosztyła.

 

Po siedmiu miesiącach nagrań i pięciu postprodukcji do rąk słuchaczy trafia audiobook „Boży bojownicy”. Pełen tekst drugiej części „Trylogii husyckiej” zrealizowano w formie spektaklu dźwięku i wyobraźni.

 

Reżyserem audiobooka jest Janusz Kukuła, który w swoim dorobku ma wiele produkcji Teatru Polskiego Radia (m.in. „Trylogię” i „Quo Vadis” Sienkiewicza) oraz audiobooki „Wiedźmin” i „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Muzykę skomponował Adam Skorupa – kompozytor ścieżki dźwiękowej do uhonorowanej wieloma międzynarodowymi nagrodami gry komputerowej „Wiedźmin”, uznany przez amerykański portal IGN najlepszym twórcą oryginalnej muzyki do gier komputerowych w 2007 roku.

 

„Trylogia Husycka” to nieoficjalna nazwa trzech powieści fantastyczno-historycznych autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Tłem wydarzeń całej serii są wojny husyckie, a głównym bohaterem jest Reynevan (Lesław Żurek). W skład trylogii wchodzą: „Narrenturm”, „Boży bojownicy” i „Lux perpetua”.

 

 

W drugiej części „Trylogii…” Reynevan, medyk z wykształcenia i powołania, bierze udział w krwawych bitwach. Jest wielokrotnie brany w niewolę, ale ze wszystkich opresji wychodzi cało. Z zadziwiającą gorliwością nastają na niego wszyscy: i Inkwizycja, i złowrogi Pomurnik, i pospolici raubritterzy, których nikt nie przekona, że Reynevan nie miał nic wspólnego z napadem na wiozącego znaczną sumę pieniędzy poborcę podatków. A także wyjątkowo nań zawzięty Jan von Biberstein, pan na zamku Stolz, obwiniający Reynevana o zniewolenie jego córki. Pan Jan obiecuje, że napcha gwałciciela prochem i wystrzeli w powietrze. U boku Bożych bojowników Reynevan walczy za prawdziwą wiarę, mści się za doznane krzywdy, i odnajduje wreszcie miłość swego życia.

 

Źródło: materiały prasowe

Opracowanie: B.S.