Co z tą książką?!
Jest już pełnoletnia. Wciąż jednak dojrzewa w głowach czytelników, zmusza do dyskusji, pobudza wyobraźnię. Książka obchodzi dziś swoje międzynarodowe święto.
Data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. Prawie czterysta lat temu zmarli w tym dniu Miguel de Cervantes, William Szekspir i peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
Na całym świecie organizowane są konferencje, literackie debaty, uroczystości wręczenia nagród literackich czy spotkania autorskie, na nowo (donośniej?) poruszany jest problem czytelnictwa. Mapę wydarzeń można znaleźć na stronie UNESCO. Jednym z wydarzeń w Polsce, prawie miesiąc po Światowym Dniu Książki, jest 6. edycja Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym.
W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który w pierwszej kolejności otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.