14 lutego 2019

Conrad Festival bez wsparcia MKIDN

Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Conrada nie otrzymał dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Conrad Festival to nie tylko jedno z największych literackich wydarzeń w Polsce, ale również w Europie. Jak donosi Tygodnik Powszechny, Fundacja Tygodnika Powszechnego wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym złożą w najbliższym czasie odwołanie w tej sprawie. 

Conrad Festival to jeden z największych literackich festiwalu w Europie. Organizowany jest od 2009 roku przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego. Jak dowiadujemy się z artykułu znajdującego się na stronie internetowej Tygodnika, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie znalazło środków na wspieranie tegorocznej edycji wydarzenia.  Powodem nieprzyznania dotacji było „nieuzyskanie wystarczającej oceny strategicznej (zaledwie 19 na 30 możliwych punktów). ” Jak dalej pisze Tygodnik Powszechny „Ministerstwo docenia merytoryczną wartość i organizacyjną sprawność, ale nie uważa, by doceniona także poza granicami Polski, skupiająca największe nazwiska światowej literatury i wielu wydawców literatury wysokiej impreza była strategicznie ważna dla rozwoju polskiej kultury”. Brzmi jak dobry żart prawda?

Co roku, w październiku, do Krakowa zjeżdża się kilkudziesięciu wybitnych pisarzy z całego świata, wśród których do tej pory znaleźli się również nobliści – Swietłana Aleksijewicz, Orhan Pamuk i Herta Müller. Miłośnicy literatury mieli szansę posłuchać także laureatów Man Booker Prize – Johna Banville’a, Eleanor Catton, Kiran Desai, Richarda Flanagana, Arundhati Roy czy Olgi Tokarczuk. Ponadto, wśród niezwykle ważnych gości, którzy odwiedzili Kraków w ramach festiwalu znaleźli się Pascal Quingard, niedawno zmarły Amos Oz, Roberto Calasso, Paul Auster i Siri Hustvedt, Elisabeth Åsbrink, Martin Caparrós oraz Miljenko Jergović.

Conrad Festival to także czas obcowania z polską literaturą. Gośćmi festiwalu byli między innymi Wiesław Myśliwski, Szczepan Twardoch, Dorota Masłowska, Marcin Wicha, Hanna Krall, Wojciech Jagielski i wielu innych znakomitych polskich reportażystów, eseistów, poetów, tłumaczy i prozaików. Oprócz pisarzy czytelnicy mają szansę posłuchać i porozmawiać także z wydawcami, tłumaczami, edytorami i krytykami literackimi. Conrad Festival od wielu lat pełni funkcję medium dzięki któremu branża ma szansę się rozwijać.

Conrad Festival to nie tylko czas spotkań autorskich, ale również paneli dyskusyjnych, warsztatów, słynnych Lekcji Czytania oraz koncertów. Festiwal od kilku lat zamyka gala, podczas której przyznawana jest Nagroda Conrada za najlepszy debiut literacki. Dzięki nagrodzie finansowej, młodzi i początkujący twórcy mają szansę poświęcić się pisaniu i w spokoju tworzyć swoją kolejną książkę.

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu zawsze były otwarte, niebiletowane i bezpłatne. Z całego serca życzymy Conrad Festivalowi, żeby ta kontrowersyjna sprawa zakończyła się pozytywnie.

#MuremZaConradem