"Czas KOR-u" najlepszą książką humanistyczną
Decyzją jury Nagrodę im. Jana Długosza otrzymał prof. Andrzej Friszke za pozycję „Czas KOR-u”. „Książka ma szansę znaleźć się wśród podstawowych dzieł służących budowaniu naszej świadomości historycznej, z dala od tak często lansowanej dziś, a trącącej ideologią, polityki historycznej” – mówił podczas Gali prof. Jerzy Wyrozumski.
Jury konkursu uznało, że książka Andrzeja Friszke „Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności”, wydana przez krakowski Znak, była najlepsza spośród dziesięciu nominowanych do nagrody publikacji. Laureat otrzymał 30 tys. zł (ufundowanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego i Targi w Krakowie) oraz statuetkę autorstwa Bronisława Chromego.
„KOR był pierwszym w PRL-u jawnym społecznym ruchem opozycyjnym. Ileż odwagi, która miała w tamtych czasach wysoką cenę wolności, trzeba było, aby w ruch ten się włączyć? Myślę, że nagradzana książka oddaje sprawiedliwość tym wszystkim, którzy KOR tworzyli, którzy w jego działalność się włączyli i którzy ponosili konsekwencje tej działalności”- mówił w laudacji prof. Jerzy Wyrozumski.
Jak zauważył, nie przez przypadek postacią tytułową jest Jacek Kuroń, który odgrywał w organizacji rolę przywódczą i który za swoją odwagę spotkał się już wcześniej z ciężkimi represjami. Prof. Wyrozumski dodał, że w książce odnajdujemy całą galerię postaci związanych z KOR-em, jak też ludzi z nim zantagonizowanych. „Andrzej Friszke nie tworzy mitu KOR-u. Nie tyle ocenia, ile odsłania jego założenia ideowe i programowe” – powiedział prof. Wyrozumski.
Andrzej Friszke jest członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej i Rady IPN. Od 1990 pracuje w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Od 1995 prowadzi wykłady także m.in. w Collegium Civitas. W 2000 został przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Archiwum Solidarności. Jest również członkiem kolegium Europejskiego Centrum Solidarności oraz rady Muzeum Historii Polski. W 1999 z rekomendacji Unii Wolności został powołany do Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.
Konkurs im. Jan Długosza to niezależna inicjatywa kulturalna, organizowana corocznie od 1998 r. Jego celem jest wybór dzieła o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych z zakresu szeroko rozumianej humanistyki. Konkurs ma promować publikacje poważne i wartościowe, które z racji swojego charakteru mają niewielkie szanse, aby stać się bestsellerami, wnoszą jednak istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury.
Źródło: targi.krakow.pl
Opracowanie: B.S.