27 listopada 2014

Czcionka Szymborskiej

Laureatem Międzynarodowego Konkursu na projekt kroju pisma “Szymborska” został Radosław Łukasiewicz – absolwent grafiki warsztatowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

krój-SzymborskaKonkurs typograficzny, przeprowadzony po raz pierwszy w 2011 roku przez Fundację ZNACZY SIĘ, wyłonił krój literniczy “Milosz”. Celem projektu jest stworzenie krojów pism inspirowanych twórczością wybitnych postaci polskiej literatury. Owocem tegorocznego “Szymborska Type Design Competition” jest czcionka najlepiej oddająca ducha poezji Noblistki.

Konkurs organizowany przez Fundację Miasto Literatury, Fundację Wisławy Szymborskiej wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Fundacji Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ kierowany był do młodych twórców i absolwentów szkół artystycznych. Laureat, Radosław Łukasiewicz, otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł, a nadesłane prace oceniało jury w składzie: Ewa Satalecka (Przewodnicząca), Pilar Cano (Hiszpania), Verena Gerlach (Niemcy), Robert Oleś i Martin Majoor (Holandia). Projekt ma wymiar interdyscyplinarny – z jednej strony promuje typografię jako rodzaj graficznej sztuki, z drugiej – w nowy sposób kształtuje pamięć o twórczości Wisławy Szymborskiej.

Krój pisma Szymborska jest dostosowany do tradycyjnego druku jak i czytania na nośnikach elektronicznych. Będzie również dostępny w domenie publicznej. Radosław Łukasiewic, w 2013 roku obronił dyplom z wyróżnieniem na kierunku grafika warsztatowa ze specjalnością serigrafia  w Pracowni Prof. Mirosława Pawłowskiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie zajmuje się projektowaniem graficznym w ścisłym powiązaniu z liternictwem. Brał udział w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (pb)