24 listopada 2014

Czystość Franzena

Nowa powieść najważniejszego amerykańskiego pisarza średniego pokolenia Jonathana Franzena pojawi się w księgarniach we wrześniu 2015 roku.

Franzen

Wydawnictwo Farrar, Straus & Giroux zapowiada, że piąta powieść Franzena, wzorem wcześniejszych książek, będzie poruszać tematy równouprawnienia, miłości i rodzicielstwa. Tytuł “Purity” prawdopodobnie odnosi się do głównej bohaterki, młodej kobiety o imieniu Purity Tyler, lub Pip. Purity nie zna swojego ojca i poprzez podróż – przez Amerykę Północną i Południową po Wschodnie Niemcy (NRD)- próbuje ustalić jego tożsamość. „Nie jest to czysty realizm. Jest w tej historii coś mitycznego” – wyjaśniał w oświadczeniu dla prasy Jonathan Galassi, prezes wydawnictwa Farrar, Straus & Giroux.

Od czasu wydanej w 2010 roku “Wolności” Franzena długo musieliśmy czekać na kolejną powieść. Jednak w przyszłym roku autor pojawi się na księgarnianych półkach ze zdwojoną siłą. W tym samym czasie ukaże się  autoryzowana biografia pisarza autorstwa Philipa Weinsteina. Miłośnicy prozy Franzena znajdą tam również analizę “Czystości”.