Czytaj narodzie!
Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania będzie “Lalka” Bolesława Prusa.
Zbliża się termin czwartej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, zainicjowanej przed trzema laty przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego, mającej popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła i promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Kolejnej edycji towarzyszyły dzieła Aleksandra Fredry. W 2014 roku prezydent polecił uwadze rodaków publiczne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, zaś na rok 2015 wskazał „Lalkę” Bolesława Prusa.
Dniem Narodowego Czytania “Lalki” – powieści o „trzech idealistach na tle społecznego rozkładu” będzie 5 wrzesień 2015 roku. Tradycyjnie, podobnie jak w latach poprzednich, na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej można wypełnić formularz zgłoszeniowy organizowanego w ramach akcji wydarzenia. Wykaz uczestników akcji już się poszerza.
Wypełnienie formularza zgłoszeniowego gwarantuje otrzymanie okolicznościowej pieczęci do stemplowania książek przyniesionych przez jej uczestników. Na stronie projektu można pobrać okolicznościowy baner, a także – w tym roku – materiał pomocniczy w postaci plików z adaptacją odcinkową powieści, dokonaną przez Bronisława Maja.
Prezydent zachęcając do tegorocznej wspólnej lektury – zaznaczył: „Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.”