20 listopada 2020

Czytaj PL przy jedzeniu, czyli Uber Eats wkracza do akcji!

Kiedyś babcie upominały, żeby nie czytać przy posiłku. Dziś organizatorzy akcji Czytaj PL oraz Uber Eats mówią coś zupełnie przeciwnego i zachęcają do tego, by przyjemność jedzenia łączyć z przyjemnością czytania. W dniach 16-22 listopada Uber Eats będzie dostarczać najbardziej smakowite literackie kąski. Każdy, kto w tym czasie zamówi jedzenie za pośrednictwem aplikacji Uber Eats otrzyma kod  do bezpłatnego pobrania 12 książkowych bestsellerów dostępnych w formie e-booków i audiobooków. To pierwsza taka współpraca, w której  największa w Polsce akcja wspierająca czytelnictwo łączy siły z czołową marką na rynku dostaw!

Dreszczyk emocji do deseru? Niesamowite historie przy ramenie? Kolacja w towarzystwie nagradzanego pisarza? To wszystko zapewnia współpraca Czytaj PL i Uber Eats. Już teraz, zamawiając potrawy z ponad 3500 restauracji w miastach, w których działają dostawcy Uber Eats, można uzyskać dostęp do 12 wyjątkowych tytułów, sygnowanych nazwiskami popularnych i uznanych autorów, m.in. Dominiki Słowik, Mariusza Szczygła, Jakuba Małeckiego, Mikołaja Łozińskiego i Remigiusza Mroza. Wystarczy w dniach 16-22 listopada zamówić jedzenie przez aplikację Uber Eats. Wszyscy korzystający z niej w tym czasie użytkownicy otrzymają informację o Czytaj PL, dostępnych tytułach i zasadach ich pobierania w aplikacji Woblink. A wszystko w myśl hasła tegorocznej edycji akcji – „Znowu czytam”, którym organizatorzy pokazują, że czytać, a szczególnie słuchać audiobooków, można w każdych okolicznościach.

W Krakowie Mieście Literatury UNESCO wiemy, co znaczy dobra książka. Dajemy temu wyraz co roku w akcji Czytaj PL, kiedy we współpracy z wiodącymi polskimi wydawnictwami udostępniamy do czytania i słuchania 12 inspirujących bestsellerów. Kraków to miasto tętniące dobrą literaturą, ale i pełne dobrego jedzenia: od niedawna możemy poszczycić się tytułem Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. W naszej wspólnej akcji z Uber Eats łączymy te dwa światy i pozwalamy cieszyć się najlepszą literaturą w towarzystwie ulubionego posiłku dostarczonego wprost do domu mówi Katarzyna Jakubowiak, koordynatorka akcji Czytaj PL z działu literackiego KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Czytaj PL, dzięki wieloletnim szeroko zakrojonym działaniom promującym czytelnictwo, stało się najbardziej znaną tego typu akcją w kraju. Jej zasięg zatacza coraz szersze kręgi, także zagranicą. Wspólna inicjatywa organizatorów Czytaj PL oraz Uber Eats to nie jedyne w tym roku wydarzenie towarzyszące akcji. Już 20 listopada rozpocznie się #znowuczytamchallenge – czytelnicze wyzwanie rozgrywające się w mediach społecznościowych, polegające na ustanowieniu rekordu w liczbie osób jednocześnie czytających e-booki i audiobooki. Do wyzwania #znowuczytamchallenge, które potrwa przez cały weekend 20-22 listopada, mogą stanąć wszyscy czytający. Wystarczy, że choć raz, w ciągu trzech dni, podczas których będzie trwało ustanawianie rekordu, opublikują w swoich kanałach społecznościowych zdjęcie ilustrujące gdzie i jak czytają elektroniczne książki oraz opatrzą je hasztagiem #znowuczytamchallenge.

O Czytaj PL 2020:

Historia Czytaj PL sięga 2013 roku, kiedy Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Akcja jest realizowana przez KBF – instytucję kultury Miasta Krakowa, w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Aby wziąć udział w tegorocznej odsłonie akcji, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodu QR zyskujemy dostęp do 12 bezpłatnych tytułów do czytania i słuchania. W tym roku akcja Czytaj PL po raz pierwszy zagościła na czytnikach książek elektronicznych. W listopadzie 12 bestsellerów można czytać na czytnikach inkBOOK Calypso oraz Onyx Boox.

Lista dostępnych książek:

1. Jakub Ćwiek „Topiel” (Wydawnictwo Marginesy)
2. Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak)
3. Paulina Hendel „Strażnik” (We Need YA)
4. Mikołaj Łoziński „Stramer” (Wydawnictwo Literackie)
5. Karolina Macios „Czarne morze” (Wielka Litera)
6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” (Karakter)
7. Jakub Małecki „Horyzont” (Wydawnictwo SQN)
8. Robert Małecki „Zadra” (Czwarta Strona)
9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” (Wydawnictwo Filia)
10. Dominika Słowik „Zimowla” (Wydawnictwo Znak)
11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte)
12. Mariusz Szczygieł „Nie ma” (wydawnictwo Dowody na Istnienie)

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink

Partner strategiczny: Instytut Książki

Wydawcy: Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo SQN, Dowody na Istnienie, Wielka Litera, Czwarta Strona, Filia, Wydawnictwo Otwarte, We Need YA, Wydawnictwo Literackie, Karakter, Wydawnictwo Marginesy

Miasta partnerskie: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Katowice, Legnica, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Siedlce, Słupsk, Sopot, Szczecin, Toruń, Warszawa, Zamość, Zielona Góra.

W promocję akcji włączyły się też Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego na Antarktydzie oraz Miasta Literatury UNESCO: Norwich (UK), Edynburg (UK), Seattle (USA), Reykjavik (Islandia), Nottingham (UK), Quebec (Kanada), Manchester (UK), Exeter (UK), Heidelberg (Niemcy), Mediolan (Włochy)

Uber Eats w Polsce
Odkąd firma zawitała nad Wisłą ponad 3 lata temu, do oferty aplikacji dołączyło 39 miast, zaczynając od Warszawy. Dzisiaj oprócz stolicy, są to: Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Łódź, Katowice, Lublin, Bydgoszcz, Toruń, Gliwice, Sosnowiec, Zabrze, Białystok, Szczecin, Rzeszów, Kielce, Radom, Olsztyn, Częstochowa, Ruda Śląska, Chorzów, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Rybnik, Tychy, Bielsko-Biała, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Płock, Tarnów, Kalisz, Włocławek, Legnica, Koszalin i Wałbrzych. Z usługi korzysta już ponad 2 miliony użytkowników. Rosnąca popularność aplikacji nad Wisłą szybko sprawiła, że Polska stała się jednym z największych rynków dla tej platformy w całej Europie. Usługa Uber Eats jest obecnie dostępna w ponad 6000 miast, w 45 krajach na całym świecie. Umożliwia użytkownikom zamawianie posiłków z ponad 400 tysięcy restauracji.

Kontakt dla mediów:
Karolina Szmytko
Business & Culture
k.szmytko@businessandculture.pl
tel. 733 800 806