26 lipca 2013

Digitalizacja zbiorów z Maisons-Laffitte

Na polskiej mapie intelektualnej XX wieku niewiele było miejsc równie wpływowych, co Maisons-Laffitte, w którym działał kierowany przez Jerzego Giedroycia Instytut Literacki. W „Kulturze” i „Bibliotece Kultury” drukowali niemal wszyscy ważni polscy pisarze emigracyjni. Zbiory Archiwum Instytutu Literackiego obejmie program digitalizacji, który zostanie przygotowany do początku grudnia przyszłego roku.

 

Zgodnie z zapowiedzią ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego do 30 kwietnia 2015 r. powstanie baza danych Inwentarz Archiwum Instytutu Literackiego “Kultura”. Aneks do umowy pomiędzy Stowarzyszeniem Instytutu Literackiego “Kultura”, Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych oraz Biblioteką Narodową – dotyczący kontynuowania do 2015 roku współpracy związanej z archiwizacją zbiorów zgromadzonych w Instytucie – podpisano podczas wizyty ministra kultury we Francji. W rozmowie z Polską Agencją Prasową minister Zdrojewski mówił, iż jest to „ważny etap w ratowaniu dziedzictwa znajdującego się w Maisons-Laffitte”. Na digitalizację czeka mnóstwo dokumentów, m.in. ponad 200 tysięcy listów Jerzego Giedroycia, najważniejszego animatora polskiej kultury na emigracji po 1945 roku. Ważne było również zabezpieczenie archiwów, którym groziło zniszczenie.

 

Dorobek Instytutu Literackiego to ogromne zasoby archiwalne dotyczące nie tylko dziejów polskiej emigracji, ale także PRL-u i opozycji demokratycznej. Archiwum Instytutu Literackiego stanowi kompletną dokumentację działalności “Kultury” w latach 1946-2000, obejmującą wszystkie prace publikowane przez Instytut do 2000 roku (w tym 512 tomów książek z serii “Biblioteka Kultury”, 171 tomów “Zeszytów Historycznych” i 637 tomów miesięcznika “Kultura”).

 

W Archiwum znajdują się także materiały związane z pracą wydawnictwa – dokumenty, zbiór książki i dzieła sztuki, fotografie, filmy, nagrania oraz wspomniana już olbrzymia korespondencja Jerzego Giedroycia z XX-wiecznymi tuzami (m.in.: z Josifem Brodskim, Czesławem Miłoszem, Bertrandem Russellem, Henry Kissinger, Witold Gombrowiczem i Gustawem Herlingiem-Grudzińskim).

 

źródło: Instytut Książki

opracowanie: K.C.