14 stycznia 2020

Dominika Słowik laureatką Paszportu Polityki 2019

Dominia Słowik została wyróżniona Paszportem Polityki 2019 w dziedzinie literatury za powieść „Zimowla”.

Do nagrody nominowane były Dominika Słowik za powieść Zimowla, Weronika Murek za dramaty Feinweinblein” oraz Urszula Zajączkowska za „Patyki, badyle”.

Zimowla

W swojej drugiej powieści Dominika Słowik – finalistka Nagrody Literackiej Gdynia – po mistrzowsku zaciera granice między możliwym i niemożliwym, by zabrać czytelnika w gąszcz niewyjaśnialnych zjawisk codzienności.

Miasteczko w Dolinie Zmornickiej oddycha tajemnicami. Z jeziora wyłowiono ciało, ojciec rzucił pracę w urzędzie i został wróżem, a Pszczelarz wytresował swój rój. Misza w wolnych chwilach sprowadza trawkę ze Słowacji. Naga Dygnarówna spaceruje nocą po ulicach. Mieszkańcy albo czekają, aż wydarzy się kolejny cud, albo gorączkowo szukają skarbu. Czy uda się otworzyć od zawsze zamknięte drzwi i odkryć najściślej strzeżony sekret? Cukrówkę coraz gęściej spowija niebezpieczeństwo i lepki mrok…

W drugiej po fenomenalnie przyjętym „Atlasie: Doppelganger” powieści Dominika Słowik po mistrzowsku zaciera granice między możliwym i niemożliwym, by zabrać czytelnika w gąszcz niewyjaśnialnych zjawisk codzienności.

Dominika Słowik – finalistka Nagrody Literackiej Gdynia za debiut „Atlas: Doppelganger”. Mieszka w Krakowie.

27. odsłona Paszportów Polityki

14 stycznia po raz 27. zostały przyznane Paszporty Polityki – jedne z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce. W tych nagrodach bardzo istotne jest to, że przyznają ją specjaliści w danej dziedzinie – na listę nominowanych wpływ miały głosy nadesłane redakcji POLITYKI przez krytyków i ludzi nauki zajmujących się siedmioma dziedzinami, w których przyznawane są Paszporty.