14 października 2014

Dowody na Istnienie z rozmachem wchodzą na rynek

Dowody na Istnienie to kolejna inicjatywa Instytutu Reportażu, który prowadzi już księgarnię Wrzenie Świata z literaturą non-fiction, Polską Szkołę Reportażu, gdzie wprowadza przyszłych autorów w tajniki gatunku, impresariat dla reporterów, Faktyczny Dom Kultury, w którym odbywają się premiery książek reporterskich, projekcje filmów dokumentalnych i slideshowy fotoreporterskie. Wydawnictwo to kolejny wkład Instytutu Reportażu w rozwój kultury faktu.

1

Wydawnictwo będzie wznawiać książki głośne oraz zapomniane, które, chociaż pisane wiele dekad temu, wciąż są aktualne dzięki temu, co za Hanną Krall nazywamy „nadwyżką”, a także będzie publikować książki nowe – zarówno autorów już uznanych, jak i debiutantów.

Oficyna będzie łączyć reportaż literacki z fotografią dokumentalną. Każda z książek będzie DOWODEM NA ISTNIENIE. Człowieka, świata, reportażu, wydawnictwa i czytelników.

W pierwszym półroczu działalności zainicjowane zostaną następujące serie książek:

 

1Seria FAKTYCZNY DOM KULTURY

W serii Faktyczny Dom Kultury wydajemy ważne książki reporterskie – polskie i zagraniczne. Każdy wielbiciel non-fiction powinien je mieć w swojej bibliotece. To książki głośne, które warto przeczytać na nowo, ale i książki zapomniane. Chcemy je przywrócić czytelnikom. To seria, dzięki której możemy poznawać różne sposoby opisywania świata. Sposoby się zmieniają, emocje pozostają te same.

 

SERIA REPORTERSKA

Seria premierowych książek reporterskich. Autorzy uznani i debiutanci. Książki polskie ale i tłumaczenia książek zagranicznych. O tym, co nas dziwi, co boli, czego nie rozumiemy, o czym nie mamy pojęcia, choć wydarzyło się tuż obok – lub na drugim końcu świata, na który nigdy nie dotrzemy.

Seria OKO/UCHO

W serii albumowej oko/ucho spotkają się dwa sposoby narracji: fotografia i opowieść. To nie są ilustracje do historii ani podpisy pod zdjęciami. To dwa niezależne sposoby opowiadania, które się uzupełniają, tak jak uzupełniają się zmysły wzroku i słuchu, za pomocą których poznajemy świat.

Seria STEHLÍK

To jedyna seria nie związana z non-fiction. Mariusz Szczygieł jako najbardziej znany polski czechofil, autor reportaży z Czech, będzie proponował najciekawszą czeską beletrystykę. Klasykę współczesności oraz książki najnowsze. (Stehlík – to po czesku „szczygieł”).

Na rok 2015 planowane są też cztery inne serie reporterskie. Wiosną ukaże się wydawnictwo specjalne, poświęcone twórczości Hanny Krall.

W najbliższym czasie ukażą się:

Wiesław Łuka, „Nie oświadczam się” (ze wstępem Wojciecha Tochmana; Seria FDK)

Hanna Krall, „Na wschód od Arbatu” (ze wstępem Mariusza Szczygła; Seria FDK)

Gabriel Meretik, „Noc generała” (ze wstępem Lidii Ostałowskiej; Seria FDK)

Piotr Nesterowicz, „Cudowna” (Seria Reporterska)

Wiosną ukażą się m.in:

Hanna Krall, „Krall” (tytuł roboczy, wydawnictwo specjalne);

Josef Škvorecký, „Przypadki inżyniera ludzkich dusz” (tłum. Andrzej Jagodziński; Seria Stehlík)