4 lutego 2013

Dwutysięczna książka w Wolnych Lekturach

Wolne Lektury, serwis udostępniający książki na wolnych licencjach, wydał jubileuszową, dwutysięczną publikację. To „Stara ziemia” Jerzego Żuławskiego, klasyka gatunku science-fiction. Redakcja przygotowała też jubileuszową listę najciekawszych pozycji i zorganizowała turniej dla czytelników.

 

Wolne Lektury to internetowa biblioteka prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska. Dostępne tam utwory można pobierać za darmo, większość z nich nie jest też chroniona prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza, że można je swobodnie publikować i rozpowszechniać.

 

Od początku istnienia Wolnych Lektur, czyli od roku 2007, z serwisu skorzystało w sumie 4,5 miliona użytkowników. Co tydzień serwis wydaje około trzech nowych tytułów, a każdy z nich udostępniany jest w kilku formatach – PDF, EPUB, MOBI oraz dodatkowo HTML i TXT. Każde wydanie otrzymuje też nową okładkę.

 

Trzon kolekcji stanowią dzieła zaliczane do klasyki literatury polskiej oraz światowej, podzielone na kilka zbiorów tematycznych, takich jak: biblioteczka noblistów, biblioteczka filozoficzna, kolekcja literatury przygodowej, kolekcja literatury fantastycznej, kolekcje liryki niemieckojęzycznej i francuskojęzycznej oraz kolekcja literatury dla dzieci i młodzieży.

 

Dwutysięczną publikacją Wolnych Lektur jest „Stara ziemia” Jerzego Żuławskiego, książka zaliczana do rodzimej klasyki literatury fantastyczno-naukowej i jednocześnie zamknięcie tzw. „Trylogii księżycowej”.

 

Przy okazji dwutysięcznej publikacji Wolne Lektury przygotowały listę najciekawszych książek w kolekcji. Są to:

Hans Christian Andersen, „Królowa śniegu
”

Miguel de Cervantes, „Don Kichot z la Manchy
”

Maria Dąbrowska, „Dzikie ziele”

Daniel Defoe, „Robinson Crusoe
”

Denis Diderot, „Kubuś fatalista i jego pan
”

Tadeusz Dołęga-Mostowicz, „Kariera Nikodema Dyzmy”

Artur Conan Doyle, „Pies Baskerville’ów”

Alfred Jarry, „Ubu Król czyli Polacy”

Rudyard Kipling, „Księga dżungli
”

Platon, „Obrona Sokratesa
”

Edgar Allan Poe, „Zagłada domu Usherów
”

Bolesław Prus, „Lalka
”

Francois Rabelais,” Gargantua i Pantagruel
”

Władysław Reymont, „Ziemia Obiecana”

Bruno Schulz, „Sklepy Cynamonowe”

Robert Louis Stevenson, „Wyspa skarbów”

Mark Twain, „Przygody Tomka Sawyera
”

Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Szewcy”

Jules Verne, „20 000 mil podmorskiej żeglugi
”

Tadeusz Boy-Żeleński, „Piekło kobiet
”

Stefan Żeromski, „Przedwiośnie”

 

Wkrótce w serwisie pojawi się między innymi „Sanatorium pod klepsydrą” Brunona Schulza, wiersze Bolesława Leśmiana i Jana Kasprowicza oraz kolejne pisma Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

 

Do 15 lutego 2013 roku można wziąć udział w organizowanym II Turnieju Wolnych Lektur. Zadanie polega na przygotowaniu i udostępnieniu wizualizacji opartej na zbiorach portalu.

 

Źródło: ksiazka.net.pl

Opracowanie: B.S.