31 października 2012

"Dzieci Północy" na ekranach

Film „Dzieci północy”, będący ekranizacją nagrodzonej Bookerem powieści Salmana Rushdiego, 2 listopada wchodzi na ekrany światowych kin. Obraz powstawał w szczególnych warunkach – prace były utrzymywane w tajemnicy aż do zakończenia produkcji.

 

 

„Dzieci północy” to epicka historia z elementami realizmu magicznego traktująca o powojennej historii Indii. Na tle autentycznych wydarzeń rozgrywa się opowiedziana przez Salima Sinai saga rodzinna o tzw. dzieciach północy, urodzonych w chwili uzyskania niepodległości przez Indie, 15 sierpnia 1947 roku, między północą a pierwszą w nocy. Są one obdarzone wyjątkowymi mocami telepatycznymi. Główny bohater i narrator postanawia dotrzeć do nich wszystkich. Jak się później okaże, ich dalsze losy będą ściśle związane z historią kraju.

 

Książka „Dzieci północy”, na podstawie której powstał film, otrzymała w 1981 r. Bookera dla najlepszej powieści wydanej w języku angielskim. W 1993 r. podczas plebiscytu z okazji 25-lecia nagrody zdobyła tytuł Bookera nad Bookerami, czyli tytuł najlepszej powieści w historii przyznawania literackiego lauru. To samo wyróżnienie przyznano jej ponownie w 2008 roku.

 

Kontrowersyjna otoczka wokół powieści sprawiła, że do realizacji obrazu podchodzono z należytą ostrożnością. Sprawy nie ułatwiał fakt, że reżyserka, Deepa Mehta, naraziła się swym rodakom poprzednimi produkcjami. Aby uniknąć ewentualnych protestów, jakich spodziewano się na wieść o rozpoczęciu prac nad filmem, wszystkie osoby związane z produkcją musiały podpisać klauzulę poufności. Aktorom zakazano opowiadania o swoich rolach, a w szczególności o tym, gdzie zlokalizowane zostały plany zdjęciowe.

 

„Dzieci północy” miały swoją premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto we wrześniu 2012 roku. 2 listopada film pojawi się na ekranach kin w USA i Kanadzie, w grudniu będzie go można obejrzeć w Wielkiej Brytanii oraz w Indiach. Data polskiej premiery nie jest jeszcze znana.

 

B.S.