6 lutego 2015

E-booki zarzucają sieć

Najnowsze raporty dotyczące publikacji cyfrowych zakładają, że e-booki zagospodarują nawet 15 procent rynku książki.

fot. Jonas Tana

fot. Jonas Tana

Według raportu “Rynek e-booków w Polsce 2014” dynamicznie będą rozwijać się nowe sposoby udostępniania treści. Wirtualne wypożyczenia czy abonamenty cieszą się coraz większą popularnością. Autorzy coraz częściej decydują się na publikowanie za własne pieniądze. Z jednej strony self-publishing wiąże się z ryzykiem braku zainteresowania ze strony rynku, z drugiej – nie naraża na odrzucenie rękopisu przez wydawców. W tym wypadku twórcy e-booków są nie tylko autorami, ale zajmują się również korektą, oprawą graficzną i redakcją tekstu. Księgarnia Virtualo stworzyła pierwszą taką platformę dla autorów niezależnych. Obecnie zarejestrowano na niej ponad 880 osób, którym łącznie udało się opublikować 1150 e-booków.

Czytelnicy korzystają z treści cyfrowych w czasie wolnym (85 proc.), podczas dojazdów do domu lub pracy (61 proc.) oraz na wakacjach (56 proc.). Audiobooków natomiast najczęściej słuchają w trakcie podróży.

Według raportu „Rynek e-booków w Polsce 2014” sprzedaż książek w formie cyfrowej przyniesie wydawcom łącznie ponad 40 mln zł. Będzie to prawie dwa razy więcej niż w ubiegłym roku (22 mln zł) i niemal cztery razy więcej niż w 2012 roku (11 mln zł).