23 czerwca 2015

Ewa Winnicka najlepszą autorką

Winnicka_Ewa_Angole“Polska inwazja” na Wyspy czyli zbiór reportaży “Angole” został wyróżniony tegoroczną Nagrodą dla Autorek “Gryfia”.

Autorka była już finalistką Gryfii w 2012 roku za książkę “Londyńczycy”, która opisywała powojenną, przymusową polską emigrację.

“W brytyjskiej prasie raz po raz pojawiają się artykuły o „polskiej inwazji” na Wyspy. Istotnie, według ostrożnych szacunków w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyemigrowało tam ponad siedemset tysięcy Polaków. Mówi się o milionie, a czasem o dwóch. Ewa Winnicka podróżuje po Wielkiej Brytanii i oddaje głos owym „najeźdźcom”, wywodzącym się ze wszystkich grup społecznych. Pyta, jak polscy inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci i bezdomni widzą kraj, do którego przybywają. Każda historia to gotowy scenariusz filmowy” – można przeczytać na stronie wydawcy.

Oprócz statuetki autorka otrzymała czek na 50 tysięcy złotych. Do Gryfii nominowane były także: Kalina Błażejowska za „Uparte serce. Biografię Poświatowskiej”, Sylwia Chutnik za „W krainie czarów”, Magdalena Grzebałkowska za „Beksińskich. Portret podwójny” i Olga Tokarczuk za “Księgi Jakubowe”, która ostatecznie poprosiła o skreślenie z listy nominowanych do nagrody.