Fenomen fantastyki
Powieści fantasy od dłuższego czasu cieszą się niesłabnąca popularnością. O tym, co jest przyczyną ich atrakcyjności i jakim przemianom ulegał ten gatunek w ciągu ostatnich 30 lat, opowie w poniedziałek 28 stycznia Maciej Parowski – pisarz, krytyk i redaktor naczelny „Czasu Fantastyki”.
Maciej Parowski od 1982 roku był kierownikiem działu literatury polskiej w miesięczniku „Fantastyka” (później „Nowa Fantastyka”), a następnie jego redaktorem naczelnym. W październiku 2007 roku, z okazji 25-lecia pisma, minister kultury i
dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski uhonorował go srebrnym medalem „Gloria Artis”.
Jako autor science fiction debiutował opowiadaniem „Bunt robotów” w tygodniku „Na Przełaj”. W 1973 roku uzyskał wyróżnienie w konkursie „Młodego Technika” za opowiadanie „Poczucie pełni”. Jego debiutem książkowym była publikacja „Twarzą ku ziemi”. Za powieść „Burza” otrzymał w 2010 roku Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. Jego teksty należą w większości do nurtu fantastyki socjologicznej, inspirowanej twórczością Janusza A. Zajdla.
Spotkanie autorskie z Maciejem Parowskim odbędzie się w poniedziałek 28 stycznia o godz. 17.00 w bibliotece „Przy Baleya” przy ul. Baleya 9 w Warszawie.
B.S.